28 Nisan Dünya İşçi Sağlığı ve Güvenliği Günü’nde Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Makine Mühendisleri Odası (TMMOB) işçi sağlığı ve iş güvenliği resmi verilerini değerlendirdi. Hazırladığı raporda iş kazaları, meslek hastalıkları, kaza ve hastalıkların nedenleri gibi bir çok veri açıklandı.

SON İKİ YILDA İŞ KAZALARI ARTTI

Yalnızca zorunlu ve aktif sigortalı kayıtlı çalışanları kapsayan Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre, 2013 yılında iş kazaları sayısı 191 bin 389 olarak rapor edilirken bu sayı, 2014 yılında ise yüzde 15 oranında artmıştır. İş kazası geçirenlerin 28 bin 174’ü kadın, 193 bin 192’si erkek olarak belirlendi.

"İŞ KAZALARINDA BİN 626 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar, "İş kazalarında hayatını kaybedenler 2013 yılında bin 360 iken, 2014 yılında bu sayı yüzde 19,99 artarak bin 626 oldu. Türkiye’nin iş kazalarında hayatını kaybeden çalışanların verilerini değerlendiren ve oluşturan, Eurostat’da birinci sırada oldu." dedi.

"EN FAZLA ÖLÜM YAŞANAN MESLEKLERİN BAŞINDA MADENCİLİK GELİYOR"

Çakar, "Hazırlanan rapora göre iş kazalarında hayatını kaybedenlerin toplam sayısının yüzde 15’i madencilik sektöründe yaşanıyor bunları bina inşaatı yüzde 10,58, kara taşımacılığı yüzde 8,79 ile bina dışı yapıların inşaatı yüzde 6,03 olarak belirlendi. iş kazalarında hayatını kaybedenlerin yüzde 30’u inşaat sektöründe yaşanmaktadır" dedi.

YAŞAMINI YİTİRENLERİN EN YÜKSEK OLDUĞU İL MANİSA

2014 yılında iş kazası sonucu ölümlerin en yüksek olduğu iller sırayla; Manisa, İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa, Kocaeli, Adana, Konya, Mersin ve Gaziantep olduğu açıklanırken bu illeri Kayseri, Karaman ve Balıkesir gibi bir çok il takip etmektedir. Çakar, "kadınların iş kazalarında en fazla hayatını kaybettiği il ise İstanbul 7 bin 144 kişi olarak tespit edilmiştir" dedi.