Avrupa Komisyonu’nun Türkiye’nin vize muafiyeti için yerine getirmek zorunda olduğu koşullara uyup uymadığına ilişkin raporu sunmasına kısa bir süre kala Avrupa Parlamentosu’nda konuşan Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, vize muafiyeti koşullarını karşılama sorumluluğunun Türkiye’ye ait olduğunu belirerek “kriterler açık” şeklinde konuştu.  

AP Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komisyonu’na hitap eden Timmermans,  Türkiye’ye vize muafiyetinin tanınmasına ilişkin süreci savunurken AB’nin vize serbestisi gerekliliklerini karşılama sorumluluğunun Ankara’ya ait olduğunu söyledi. Timmermans şöyle konuştu:

“Sorumluluk, Türkiye’ye ait.  Orada var olan 72 kriteri yerine getirmeleri lazım.  Bunu yapabileceklerini söylüyorlar. Bu kriterlerle zaman kaybetmeyiz.  Kriterler açık,  hukuki çerçeveleri de mevcut ve haklarında raporu hassasiyetle hazırlayacağız.”

Bu arada, Timmermans’s ifadelerini yansıtan Politico sitesi de,  vize muafiyetini onaylaması gereken Avrupa Parlamentosu’nda karşılanabilecek zorluklara de vurgu yaptı.

AP üyelerinin Türkiye’nin “insan hakları ve hukuk üstünlüğüne bağlılığı ile ilgili soru işaretleri sürdükçe Türk hükümetine herhangi bir şey sağlanması konusunda gittikçe daha tedirgin oldukları” savunulan haberde şöyle devam ediliyor:

“Parlamenterler ve diplomatlar, Türkiye’nin,  sivil özgürlüklerin korunmasını da içeren kriterlerin tümünü karşılamaması durumunda vize serbestîsini reddetmek için yasama gücünü kullanmayacaklarını söylüyorlar. Türkiye ise Haziran ayından önce kısıtlamaların kaldırılmasının, AB’ye mülteci akışını durdurmaya yönelik tartışmalı anlaşmanın müzakere edilemez bir parçası olduğunu bildirmiş bulunuyor.” (ANKA)(CN/ORH)