The Times gazetesi, Erdoğan’ın 15 Temmuz yıldönümünü düşmanları ve siyasi muhalifleri ile hesaplaşmak için kullandığını söyledi. Gazete, Erdoğan’ın terör ile ilişkilendirmeye çalıştığı Kılıçdaroğlu ile de görüştü. Kılıçdaroğlu iddiaya güldüğünü söylerken, bundan sonra daha fazla sokak gösterisi yapacağını belirtti.

İngiltere merkezli The Times gazetesinin “Ankara’nın sultanı” başlıklı başyazısında Erdoğan’ın 15 Temmuz’un yıldönümü etkinliklerini “düşmanlarının canına okumak ve gücünü artırmak” amacıyla kullandığını söyleyen Times, Erdoğan’ın destekçilerini toplayarak gözaltı ve tutuklamaları meşrulaştırmaya çabaladığını ifade etti.

Sendika.Org’da yer alan habere göre gazete, “Erdoğan ve partisi, şimdi CIA’i gizlice darbecileri desteklemekle suçluyor. Ancak Batı’yı ve Türkiye’deki birçok insanı rahatsız eden, duygusal Cumhurbaşkanı’nın etkinlikleri düşmanlarıyla ve siyasi muhaliflerle hesaplaşmak için nasıl kullandığıydı” yorumunda bulundu.

Times’ın değerlendirmelerinde Erdoğan iktidarının IŞİD’le savaşan Kürt gruplara saldırması, Putin ile yakın ilişkiler kurması ve ambargo karşısında Katar ile yakınlığı sebepleriyle NATO’daki müttefiklerini alarma geçirdiği de dile getirildi.

Yazının bir diğer dikkat çeken yorumu ise “Erdoğan, kendilerini güçten ve nüfuzdan dışlayan dindarlar ile laikler arasındaki ayrımı kasten ateşliyor” oldu.

Times, Erdoğan’ın konuşmalarında açıkça ve ağır ifadelerle hedef aldığı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun görüşlerine de başvurdu.

Erdoğan’ın kendisini “terör örgütleriyle birlikte hareket etmek” ile suçladığının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Terörist tanımını kabul etmiyorum, hatta buna gülüyorum” dedi. Özgür bir ruhu olduğunu ve iktidarın bununla baş edemediğini belirten Kılıçdaroğlu, yürüyüşünün terör ile ilişkilendirilmesinin ancak demokratik olmayan bir kültür ile açıklanabileceğinin altını çizdi.

Türkiye’yi demokrasiye döndürme sözü veren Kılıçdaroğlu, “Biz 15 Temmuz darbe girişiminin karşısındayız. Yaşananları, ‘halkın demokrasi savaşı’ olarak tanımlıyoruz. Ama diğer yanda bir de ‘Saray’ın 15 Temmuz’u var. Saray darbe girişiminden yararlandı ve beş gün sonra olağanüstü hâl ilan etti. Biz buna ‘Saray’ın darbesi’ diyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, bundan sonra daha fazla sokak gösterisi düzenleyeceğini de sözlerine ekledi.