İngiliz Times gazetesi, İran ve Suriye’nin rejim güçlerinin muhalifleri Suriye’nin Halep kentinden çıkarmak için büyük bir saldırı hazırlığında olduğunu yazdı 

Yerel medyadan aktardığı bilgilere göre gazete, İran’ın yaklaşık bin asker gönderdiğini belirterek İran Devrim Güçleri’nin Halep’in kuzeyindeki kırsal bölgede bir üs kurduğunu ve geçtiğimiz hafta Suriye’de 11 İranlı askerin öldüğünü aktardı. 

Gazete, herhangi bir saldırı olması durumunda bunun ülkede 8 haftadır süren kısmi ateşkesin sonu anlamına geleceği yorumunu yaparak Esad’ın bir diğer önemli müttefiki Rusya’nın ise Halep’in geri alınması konusunda sessiz kaldığını ifade etti. 

Times ayrıca Rusya’nın hava saldırılarının Halep’teki muhaliflerin Türkiye’den ikmal yollarını kestiğini hatırlatarak bu defa Rusya’nın ateşkese uyduğunu aktardı. 

Gazete haberinde, Rusya’nın düşürülen savaş uçağı nedeniyle Türkiye ile arasında oluşan gerginliği gidermeye hazır olduğu yorumunu yaparken  

Halep’e bir saldırı düzenleneceği haberlerinin, yeni bir mülteci akınına neden olabileceği endişesiyle Türkiye’yi endişe içine soktuğunu yazdı.

(DHA)