Binlerce hektar orman kül olurken ‘pahalı’ diye söndürme uçağı kiralamayan Orman Bakanlığı, 520 bin liralık eşantiyon almak için iki ayrı sözleşme imzaladı. İlk sözleşmede 307 bin liraya bitki çayı, nazarlık ve kristal tül, ikincisinde ise 213 bin liraya şapka, bez çanta, kolonya ve satranç takımı alınması öngörüldü.

Orman Bakanlığı, ‘pahalı’ olduğu gerekçesiyle İzmir’deki orman yangınında THK’nın uçaklarını kullanmadı. Aynı bakanlık, eşantiyon için ise kesenin ağzını açtı. Rakamlar dudak uçuklattı.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, yangın söndürme uçaklarının Türk Hava Kurumu’ndan kiralanmamasına gerekçe olarak ‘pahalı olması’nı gösteren Tarım ve Orman Bakanlığı, sadece temmuz ve ağustos aylarında tanıtım için 520 bin lira harcadı. Tanıtım için alınanlar arasında nazarlık, bitki çayı, kolonya ve satranç takımları yer alıyor.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından 8 Ağustos 2019’da sözleşmesi imzalanan ihalelere göre 42 bin 500 TL’ye 5 bin adet küçük boy şapka satın alındı. 23 bin 500 TL’ye 10 bin adet büyük boy bez çanta, 10 bin TL’ye 5 bin plastik şişe çam kolonyası, 104 bin 350 TL’ye 5 bin adet flash bellek, 33 bin TL’ye de 5 bin tane satranç takımı alındı. Sözleşmenin toplam bedeli, 213 bin 350 TL oldu.

Bakan Pakdemirli: Hükûmetimize saldırı var, THK siyasetin oyuncağı olmuş