TBMM’de milletvekilleri arasında patlak veren kavga ve Meclis’te vize serbestisine ilişkin çalışmalara ara verilmesi İngiliz Guardian gazetesinde haber konusu oldu. Gazete “Ankara’da milletvekilleri kavga ederken temel haklara ilişkin kaygılar AB-Türkiye anlaşmasını tehlikeye soktu” görüşünü öne sürdü.    

Guardian gazetesi, TBMM’de yaşanan kavga nedeniyle  “Türk Parlamentosunun çalışmalarına ara verilmesi Türklere yönelik vizesiz sehayat için Avrupa’nın desteğini kazanmak amacıyla gereken yasal düzenlemelerin onaylanmasını durdurdu” sözlerini kullandığı haberinde şunları yazdı: 

Brüksel’den yapılan, kriterlerin sulandırılmayacağı yönündeki uyarılara da dikkat çekerek “Kilit mühlet kaçırılması gittikçe daha da olası görünüyor” görüşünü dile getiren gazete,  Avrupa Komisyonu’nun Çarşamba günü üye devletlerine vize serbestisi konusunda bir tavsiye bulunacağını anımsattı. 

İngiliz gazetesi, 75 milyon Türk vatandaşa yönelik vize kısıtlamalarının kaldırılması olasılığının AB üyesi bazı devletlerde güçlü bir muhalefete yol açtığını, AB hükümetlerinin baskı altına girdiğini anlattığı haberinde Fransa ve Almanya’nın acil durumlar için bir “fren” mekanizmasını önerdikleri haberlerine dikkat çekti. 

Temel haklar ve hukuk üstünlüğü konularında Avrupa Parlamentosu’nda yükselen itirazlara da yer verildiği haberde “Parlamenterlerin kaygıları gözardı edilmesi, vize serbestisinin parlamento tarafından reddedilmesi riskini yaratabilir ancak Türkiye’ye gerekli koşulları karşılamadığını bildirmek de Ankara’nın göç anlaşmasından tamamen çekilmesine neden olabilir” uyarıları yapıldı. 

(ANKA)