Temmuz ayında en az 205, yılın ilk yedi ayında ise en az 1119 işçi yaşamını yitirdi. 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Temmuz ayı iş cinayetleri raporunu yayımladı.

Rapor’da şu ifadelere yer verildi;

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Resmi Gazete’nin 27 Temmuz sayısında Temmuz 2017 dönemine ilişkin işçi sendikalarının istatistiklerini yayımladı. Bir önceki dönemle kıyaslarsak kayıtlı işçi sayısı yüzde 6,94 oranında bir artışla 13.581.554’e yükseldi. Aynı dönemde sendikalı işçi sayısı 77 bin 73 artarak, 1.623.638 oldu. Ancak bu yükselişe rağmen sendikalı işçi oranı, bir önceki dönemin altına inerek yüzde 11,95’e geriledi. Ne kadar örgütlü olduğu tartışılsa da bu yüzdenin dışında kalan kısım, yani işçi sınıfının yüzde 88’i örgütsüz.

Oysa insanlarımız ne kadar çok kuruma üye biliyorsunuz. Bir çevremize bakalım. Futbol takımı, hemşeri derneği vs. Ama sınıfsal örgütlülüğe baktığımız da ise örgütsüzlük dizboyu. Tabi illa sendikaya üye olmak da örgütlü olmak anlamına gelmiyor. Yani iş cinayetlerinin en temel nedeni ve aynı ayda çözümünü de oluşturacak ilk adım ortaya çıkıyor: Örgütlü olmak…

Buradan bir çağrı yaparak raporumuzun giriş kısmını tamamlayalım: Ülkemizin her yerinde sesimizi duyan işçi arkadaşlar. Her gün 7-8 arkadaşımız evden çıkıyor ama geri dönemiyor. Çünkü iş cinayetlerinde öldürülüyorlar. Hepimiz birbirimize yani tüm işçi sınıfına karşı sorumluyuz. Yani tek bir işçi bile iş cinayetlerinde öldürülmüşse tüm proleter sınıfları öldürülmüş saymamız gerekir. İşte tam da bu yüzden can güvenliğimiz için örgütlenelim…”

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.