HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin seçim çalışmaları kapsamında Cihanbeyli halkı ile buluştu. Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren raporu kabul etmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Temelli, “Avrupa Parlamentosu kararını kınıyorlarmış, biz de sizi kınıyoruz ülkeyi bu hale getirdiğiniz için” dedi. Temelli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisinin soy ismiyle ilgili söylemine de cevap verdi ve “Sıra ailelere mi geldi, biraz edep” ifadesini kullandı.

Temelli’nin gündeminde Erdoğan’ın doğalgazın gitmediği Şırnak’a doğalgaz gittiğini iddia etmesi de vardı.

Temelli, şöyle konuştu:

İŞSİZLİK SORUNU

Bu ülkenin işsizlik sorunu var. Bakın Türkiye’de işsizlik resmi rakamlara göre bile yüzde 12,4. Bağımsız kuruluşların yaptığı araştırmalarda yüzde 19. Kadın işsizliği yüzde 30, genç işsizliği yüzde 30’u geçmiş, bazı yerlerde yüzde 40. Bu sorunu görmeyeceksiniz, sabah akşam halkı aldatmaya devam edeceksiniz. Yoksulluk her yerde, gelir adaletsizliğinde ülke şampiyon olmuş. Ülke küçülüyor, Hazine Bakanı çıkmış en kötüsünü geride bıraktık diyor. Yahu dört aydır en kötüsünü geride bırakıyorsun. Ekonomiden bihaber Hazine Bakanı.

AP kararını kınıyorlarmış, biz de sizi kınıyoruz ülkeyi bu hale getirdiğiniz için

Ülke böyle bir yere sürüklenmiş Avrupa Parlamentosu’nun raporu dün kabul edildi. İçinde bulunduğumuz durumun tahlilini yapıyor. Bunlar Avrupa Birliği diye diye iktidara geldiler, şimdi geldiğimiz nokta AB’den kopma noktası. Çünkü hukuka dair, adalete dair, haklara dair, hem çalışan hem işçi, emekçi haklarına dair ne varsa yok saydılar. Bu ülkede hukuku adaleti bitirdiler ve Avrupa Parlamentosu raporu şimdi gelmiş, diyorlar ki bunu kınıyoruz. Biz de sizi kınıyoruz, bu ülkeyi bu hale getirdiğiniz için. Avrupa’yla sadece iktisadi ilişkileri olsun, hak hukuk meseleleri olmasın. İşte gelinen nokta bu.

EKONOMİ KÜÇÜLÜYOR

Ekonomi küçülüyor dedik. Ekonomi küçülürken bundan en çok emekçiler, çiftçiler, esnaflar mağdur oluyor. Çiftçinin hali ortada. İşte Cihanbeyli, Konya ortada. Şu Konya Ovası’nın dili olsa da anlatsa. Bütün Afrika’yı doyuracak bu ova kendine yetemiyor. Bütün tarımsal alanları, ekilebilir arazileri mahvettiler. Yanlış tarım politikalarıyla ekilebilir arazileri kuruttular. Tarım alanlarını yok ettiler. Çiftçileri mağdur ettiler, yoksullaştırdılar. Hayvancılığı bitirdiler.

TERÖRİST DEĞİLİZ

Buna izin vermeyeceğiz. Biz bunları söyledikçe bize saldırmaya devam ediyor, HDP’ye saldırmaya devam ediyor. Bizi topyekun terörist ilan etmiş. Biz de diyoruz ki terörist değiliz HDP’liyiz.

Önce bütün Kürtleri ülkeden kovdu. Sonra herhalde uyardılar ki vazgeçti. Sonra terörist olduk. Sonra herkes terörist oldu. Manavlar, hal esnafı, çiftçiler herkes terörist oldu. Peki bu patates üretimini yasaklayan, bu ülkeyi mağdur eden, patates ithaline izin veren, o ithalatı yapacak şirketin danışmanı olan Tarım Bakanı, bu çiftçilerin yanında ne oluyor? Biz kimseye kötü söz kullanmıyoruz, her şeyi biliyoruz, peşinizdeyiz. Soğan da, buğday da… Bu ülke buğday, saman ithal ediyor. Bunları söyledikçe halkı ve bizi suçlamaya devam ediyor.

Bu ülkenin ortak değerlerine bugüne kadar kimse laf etmemiş. 3-5 oy için halkı birbirine düşürüyor. Bu ülkenin ezanına da, bayrağına da, marşına da bugüne kadar kimse laf etmedi, etmezdi. Ama burada siyaset yapanlar bu ülkeye en büyük kötülüğü yapıyor.

ŞIRNAK’TA DOĞALGAZ YOK

Şırnak’ta doğalgaz yok. İnsanların senden talepleri var, insanların dertlerine cevap vermelisin ama o azarlıyor! Sen Cumhurbaşkanı mısın, parti başkanı mısın? Biz dedik bu olmaz. Bir enkaz var. Kayyım enkazı var, kayyımın olmadığı yerlerde AKP’li belediye enkazı var. Süpürgeleriniz hazır mı? Hazır olmayanlar hazırlasın. 31 Mart’ta bu kayyımları ve kötülükleri faşizmin çöplüğüne atacağız.

BU ÜLKE BU İKTİDARA MAHKUM DEĞİL

Bugün artık demokrasiye, barışa oy verme zamanıdır. Bugün demokrasi güçlerini AKP-MHP karşısında iktidara taşıma zamanıdır. Bu ülke bu iktidara mahkum değildir. Kayyım olan tüm belediyeleri geri alacağız. Cihanbeyli’de iktidara geleceğiz. Tek başına iktidara gelemiyorsak Türkiye halkları çözümsüz mü kalsın? Bize düşen seçenek yaratmaktır. İktidara geleni biz belirliyorsak, seçenek yaratmak da bizim elimizdedir.

Sandıklara gittiğimizde HDP logosu varsa HDP’ye basacağız. Eğer HDP aday çıkarmamışsa orada demokrasi güçlerine güç katacağız. Yerellerde iktidara gelmek herkesin beklentisi olan değişimin başlangıcıdır.