Temelli: Cumhurbaşkanlığı sistemi yönetememe halidir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin haftalık grup toplantısında konuştu. Temelli, “Cumhurbaşkanlığı sistemi yönetememe halidir. Yönetemiyorsanız bunun kod adı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. Bizzat krizi oluşturan bir mekanizmaya dönüşmüş durumdasınız.” ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Temelli’nin konuşmasından öne çıkan noktalar şu şekilde:

“Türkiye demokrasinin önündeki en önemli engel yerel yönetimlerdir. Bu anlamda katkı sunmaya hazırız, parti ayırmaksızın. Bir fikriyatımız var, Türkiye’nin önünü açan, demokrasi ve barışa kavuşturacak olan. Bunun örgütleme zamanı. Bu vesileyle herkesi HDP’ye çağırıyoruz.

Vedat Aydın’ı anmak istiyorum. Saygıyla anıyoruz. 90’lı yılların karanlık sayfasını bu katliam açtı. Faillerini biliyoruz ama ortaya çıkartılmadı. Ali İsmail Korkmaz’ı anmak istiyorum. Alişer ve Zarife’yi anmak istiyorum. Bosna Katliamı’nı anmak istiyorum. O kadar çok anmamız gereken isim, yitirdiğimiz can var ki. Anmak yüzleşmeye davettir. Hiçbir zaman unutmayacağız. Meclis çatısı altında bir kez daha çağırımızı yineliyoruz. Hakikat Komisyonu bir an önce kurulmalıdır.

Ankara 17. İdare Mahkemesi bir karar verdi, bir tazminat. Hiçbir tazminat bu acıları dindirmez. Bu kararı verirken de burada ihmali olanlara dair de bir ibarede bulundu. Katliamın (10 Ekimi Ankara Katliamı) sorumluları hakkında mahkeme kararı kayıtlara geçti. Katliamdan medet umdunuz, oylarınız artsın diye.

SETA VAKFI’NIN AÇIKLAMASI

SETA Vakfı şöyle bir araştırma yapıyor. “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları.” Fişleme peşinde. Andıç hikayeleri üzerinden iktidara gelip, bugün içine düştükleri, sürüklendikleri yere bakın. Ne hazin tablodur.

90’larda bu işi karargahlar yapardı. Şimdi araştırma kurumları yapıyor. Demek ki çağ atlamışız! Bunun yaparken bizi de ihmal etmiyorlar. HDP’yi de sıkıştırmışlar. Bizimle iltisakta olmak başlı başına fişlenmek. HDP ile ilgili haber yapmak neredeyse suç kabul edilecek. Suç sizin gazetecileri cezaevine göndermektir. Türkiye basın özgürlüğü konusunda dünyada son sıralarda.

‘BİZZAT KRİZİ OLUŞTURAN BİR MEKANİZMA’

Bu sistem ayakta durabilmek için demokratik yaşama ne varsa onları yok etme peşinde. Özgürlükleri yok sayma peşinde. Sistemin MR’ını çekeceklermiş. Siz sistemin 1 yıllık kısa filmini çekin. Bu yaptığınız usulsüzlükler tarihe not düşsün. Cumhurbaşkanlığı sistemi yönetememe halidir. Yönetemiyorsanız bunun kod adı: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. Bizzat krizi oluşturan bir mekanizmaya dönüşmüş durumdasınız.

Haydi faizleri 5 puan düşürün bakalım enflasyon ne olacak görelim. Böyle bir ilişki yok. Tarihte buna benzer vakaları yaşadık. Çiller ile yaşadık. Bizde fil hafızası var. Çiller iktisat profesörüydü ülke krize sürüklendi.”