Pazartesi, Mayıs 27, 2024

CHP’li Kepez Belediye Başkanı Kocagöz, teleferik kazası soruşturmasında tutuklandı

Antalya’da 1 kişinin yaşamını yitirdiği teleferik kazası ile ilgili dönemin ANET Genel Müdürü olan CHP Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün de aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklandı. Kocagöz’ün tutuklanmasına tepki gösteren CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Sırf partilimiz diye başkanımızı günah keçisi ilan edemezsiniz” dedi.

Antalya’da 1 kişinin hayatını kaybettiği çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olan teleferik kazası ile ilgili dönemin ANET Genel Müdürü olan CHP Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün ifadesi alındıktan sonra tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildiği öğrenildi. Mahkemeye sevk edilen Kocagöz hakkında tutuklama kararı verildi.

Kocagöz ile birlikte 5 kişi hakkında tutuklama kararı verildi. 1 kişi serbest bırakılırken, 8 şüpheli hakkında ise adli kontrol kararı verildi.

Özgür Özel: Sırf partilimiz diye başkanımızı günah keçisi ilan edemezsiniz.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, tutuklama kararına X hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. Özel, “Sırf partilimiz diye başkanımızı günah keçisi ilan edemezsiniz” dediği açıklamasında, şu ifadeleri kullandı: “Antalya’daki teleferik kazası soruşturmasında Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz hakkında verilen tutuklama kararını ve hukuki süreci yakından takip ediyoruz. Ancak Soma’dan İliç’e hiçbirinde kamu görevlilerinin soruşturulmadığı gerçeği ortada iken bu karar hukuki değil siyasidir. Kuşkusuz kazada dahli olan kim varsa kimsenin gözyaşına bakılmamalıdır. Bu kırmızı çizgimizdir. Bu hassasiyetle teleferik kazasındaki adli soruşturmayı yakından takip etmeyi sürdüreceğiz ama sırf partilimiz diye başkanımızı günah keçisi ilan edemezsiniz.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytekin: Adında adalet olan parti hukuk garabetine imza attı

CHP Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ensar Aytekin de tutuklama kararına tepki göstererek, “Adında adalet olan parti hukuk garabetine imza attı” dedi.

Aytekin de daha önce yaşanan felaketlerde sorumluların tutuklanmadığını ancak Kepez’de belediye başkanının CHP’li olduğu gerekçesiyle tutuklama kararı verildiğini anımsattı.

Aytekin’in X hesabından yaptığı açıklamanın tamamı şöyle: “Hep söyledik, Türkiye’de iki TCK var: biri Türk Ceza Kanunu diğeri Türkiye Cumhuriyeti Karayolları. Bu ikisi birbiriyle ne kadar alakalıysa Adalet ve Kalkınmanın da AKP ile alakası o kadar. 50 bin insanımız depremde hayatını kaybetti. İmar affı çıkarıp binaları affeden, çürük kaçak yapıyı meşrulaştıran bir siyasi tutuklanmadı. Çadır satan Kızılaycılar tutuklanmadı. Çorlu tren katliamında, KYK asansörleri cinayetlerinde, Soma’da, Ermenek’te maden ocakları katliamlarında, İliç’te siyasi sorumlulular tutuklanmadı. Ancak Kepez’de belediye başkanı CHP’Lİ DİYE tutuklama kararı verildi. Ve Mesut Kocagöz, istifa etmesinin ardından 3 kez teleferik denetlenmesine rağmen, siyasi sebeplerle tutuklandı. Adında adalet olan parti hukuk garabetine imza attı.”

CHP Antalya İl Başkanlığı’ndan Kocagöz çağrısı

Kocagöz hakkında tutuklama kararı verilmesinin ardından CHP Antalya İl Örgütü, tutuklamayı protesto etmek amacıyla partilileri il binası önüne çağırdı. İl örgütü tarafından partililere iletilen mesajda, “Kepez iradesine sahip çıkıyor” denilerek, “Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz’ün hukuksuz şekilde tutuklanmasına itiraz ediyoruz. Saat 23.00’de Antalya İl Başkanlığımızda basın açıklaması yapılacaktır. Tüm partililerimizi halk iradesine sahip çıkmaya bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Akdoğan: Saçma sapan algı operasyonlarınız…

Tutuklama kararının ardından CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan da sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

Akdoğan yaptığı paylaşımda, “Genel Başkanımız Özgür Özel’in talimatı ile Antalya’ya doğru yola koyulduk” ifadelerine yer verdi: Genel Başkanımız Özgür Özel‘in talimatı ile Grup Başkanvekilimiz Ali Mahir Başarır ile birlikte Antalya’ya doğru yola koyulduk. Bu hukuk garabetinin sonuna kadar takipçisi olacağız. Saçma sapan algı operasyonlarınıza hukuku alet etmeniz bu ülkemize ne denli zarar veriyor, görmüyor musunuz?”

CHP’den yeni belediye başkanı seçilmişti

Hakkında tutuklama kararı verilen Kocaköz, 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’den belediye başkanı seçilmişti. CHP, Kocagöz’ün adaylığıyla Kepez Belediyesi’nin ilk kez kazanmıştı.

Antalya’da Tünektepe Teleferik ve Sosyal Tesisleri‘nde hareket halindeki teleferik kabinlerinden biri düştü. Olayda 1 yurttaş hayatını kaybetti, 2’si çocuk 7 kişi yaralanmıştı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER