Antalya’da 10 yaşından bu yana üvey babasının istismarına uğradığını söyleyerek devlete sığınan Ayşe K’nin (14) kendisine tecavüz eden üvey babaya iade edilmesi sonrası CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen konuyu Meclis Gündemine taşıdı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi veren Antmen, önergesinde Antalya’da 10 yaşından bu yana üvey babasının istismarına uğradığını söyleyerek devlete sığınan Ayşe K’nin annesinin, tecavüzle suçlayarak boşandığı Y.S. ile barışınca şikâyetini geri çektiği; yani mağdur çocuk Ayşe K.’nin, kendisine tecavüz eden üvey babaya iade edildiğini belirterek “Basında yer alan iddiaya göre mahkeme ayrıca ‘Kızın adı çıkar rapor yazamam’ dediği iddia edilen Jinekolog F.D. hakkında ‘görev esnasında suçu yetkili makamlara bildirmeme’ (TCK 280/1) iddiasıyla suç duyurusunda bulunulmasına karar vermiştir. İddianamede; A.K.’nin Çocuk İzleme Merkezi’nde alınan ifadeleri de yer almıştır. Ayşe K., cinsel istismar olayının ilk kez 4’üncü sınıfta gerçekleştiğini anlatırken, istismarın 5,6 ve 7’inci sınıflarda da devam ettiğini ifade etmiştir. Üvey baba Y.S.’nin tecavüzü sonrası A.K.’yi ‘Bunlar aramızda kalsın annene söyleme. Sana eşya alırım, seni bundan sonra dövmem’ diyerek uyardığı da iddia edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Antmen’in sorduğu sorular şu şekilde;

– Kendisini istismar eden üvey babasıyla yeniden yaşamak zorunda bırakılan Ayşe K. hakkında alınan bu vahim karardan dönülmesi; istismara uğrayan kızın bahsi geçen aileden alınarak korunmaya alınması için ne tür girişimlerde bulunulacaktır?

– İstismara uğrayan Ayşe K. hakkında görevi ihmali bulunan ve durumu yetkililere bildirmeyen Jinekolog Doktor F.D. hakkında idari soruşturma başlatılmış mıdır?

– Cinsel tacize ve tecavüze uğrayan Ayşe K.’nın sosyal hayata dönmesi, sağlıklı bir ortamda eğitim alabilmesi konusunda ne tür adımlar atılacaktır?

– Çocuklara yönelik istismar olaylarında yargı mekanizmalarınca uygulanan cezasızlığın ve görevini ihmal eden yetkililerin, istismar olaylarının yaşanmasında etkisi nedir? Bu olayların yaşanmaması adına ne tür önlemler alınmaktadır?

– 2002 ila 2018 yılları arasında çocuğa cinsel istismarda bulunduğu tespit edilen kaç kişi ceza almıştır? Yine aynı tarihler arasında konuyla ilgili kaç dava görülmüştür? Yine aynı tarihler arasında, yıllar sırasıyla belirtilmek üzere kaç çocuğun istismar edildiği tespit edilmiştir?