TCMB: “Piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir”

TCMB, Doğrudan Döviz Müdahalesine İlişkin Basın Duyurusu paylaştı. Açıklamada, “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir” denildi.

Merkez Bankası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden kürsüye çıkacağı AK Parti Meclis Grubu Toplantısı’ndan önce, “Doğrudan Döviz Müdahalesine İlişkin Basın Duyurusu” başlıklı bir açıklama yaptı. Merkez Bankası, açıklamasında, “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir” denildi.

Bu açıklama üzerine, dün gece 13,96 ile rekor tazeleyen dolar, bu sabah 13,55’ten geri dönerek 12,45’e kadar indi. Euro ise dün gece Erdoğan’ın TRT’de katıldığı programda konuşurken 15,17’ye kadar çıkmış, bu sabah da 14,95’ten işlem görmüştü. Müdahalenin ardından euro 14,13’e kadar geriledi.

OYNAKLIĞA MÜDAHALE EDİLECEĞİ AÇIKLANMIŞTI

Merkez Bankası, bir önceki açıklamasında da piyasaları uyararak oynaklık halinde müdahale edilebileceğini duyurmuştu. Merkez Bankası’nın açıklaması şöyleydi:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası, belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir. Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
43,592TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER