Basın açıklaması şu şekilde: 

"Bazı basın ve yayın organlarında 23 Nisan Törenlerinin iptal edildiği yönünde çıkan haberler üzerine bir açıklama yapma gereği duyulmuştur." 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 96. Açılış Yıl Dönümü münasebetiyle düzenlenecek olan Resmi Törenler, önceki yıllarda olduğu gibi 23 Nisan 2016 Cumartesi günü saat 09.00’da TBMM Atatürk Anıtı’nda düzenlenecek olan çelenk koyma töreni ile başlayacaktır. Takiben, saat 09.15’te Anıtkabir’de Sayın TBMM Başkanı’nın başkanlığında çelenk koyma töreni gerçekleştirilecek ve ardından TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayacaklardır. 

Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası’ndaki Anma Töreni, saat 10.00’da başlayacaktır. Törenin ardından, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman saat 11.30’da TBMM Tören Salonu’nda kutlamaları kabul edecektir. Resmi Törenler, saat 14.00’de TBMM Genel Kurulu’nda gerçekleştirilecek olan 23 Nisan Özel Gündemli toplantısı ile devam
edecektir. Toplantıda TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın birleşimi açması, İstiklâl Marşı’nın okunması ve Sayın Başkan’ın açış konuşmasını takiben, TBMM’de grubu bulunan ve temsil edilen siyasi partiler adına konuşmalar yapılacaktır. 

Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl, yaşanan terör hadiseleri ve şehitlerimizin aziz hatıralarına hürmeten kamuoyunun da hassasiyeti dikkate alınarak resepsiyon yapılmamasına karar verilmiştir. 1 Ekim 2011 tarihinde 24. Dönem 1. Yasama Yılı Açılış resepsiyonu, 1 Ekim 2012 tarihinde 24. Dönem 3. Yasama Yılı Açılış resepsiyonu, 1 Ekim 2015 tarihinde 25. Dönem 2. Yasama Yılı resepsiyonları da şehitlerimizin aziz hatıralarına hürmeten yapılmamıştır. Yine aynı gerekçeyle, Genelkurmay Başkanlığımız da hassasiyet göstererek, kutlamaya hazırlandığı 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerinde bazı düzenlemelere gitmiş ve 2011 yılındaki 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonunu iptal etmişlerdir. Ayrıca, Karaman’daki elim maden ocağı kazası sebebiyle Cumhurbaşkanlığımız 29 Ekim 2014 tarihinde yapılması planlanan resepsiyonun iptali kararını almışlardır. 

Haberlerde iddia edildiği gibi 23 Nisan Resmi Törenlerinin iptali söz konusu olmayıp törenler her yıl olduğu gibi bu yılda icra edilecektir. Yukarıda ifade edildiği üzere aziz şehitlerimizin hatıralarına hürmeten sadece resepsiyon iptal edilmiştir. 

Kamuoyuna duyurulur."