Cumartesi, Nisan 13, 2024

Taylor Swift, özel jetini takip eden öğrenciyi dava etmekle tehdit etti

Ünlülerin özel jetlerini takip eden bir öğrenci, ABD’li pop yıldızı Taylor Swift’in avukatlarının, uçuş bilgilerini internette paylaştığı için kendisini dava etmekle tehdit ettiğini söyledi.

Jack Sweeney adlı öğrenci, kamuya açık verileri kullanarak zenginlere ait uçakların iniş ve kalkışlarını takip ediyor ve bunları bir gün sonra yayınlıyor.

Swift’in avukatları, bunun bir ‘takip’ anlamına geldiğini iddia ediyor.

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk da Sweeney tarafından takip edilen bir isim. 2022’de Musk, sahibi olduğu Twitter’da Sweeney’i ‘suikast koordinatları’ paylaşmakla suçlamış ve öğrencinin hesabı kapanmıştı.

Swift’in avukatları, Central Florida Üniversitesi’nde öğrenci olan 21 yaşındaki Sweeney’e, özel jetinin konumunu paylaşmayı bırakmasını talep eden, aksi takdirde dava açacaklarını söyleyen bir ihtarname gönderdi.

Aralıkta gönderilen mektupta, bu bilgilerin Swift’in ‘güvenliği ve esenliği için bir tehdit’ oluşturduğu belirtildi ve bunun bir ‘ölüm kalım meselesi’ olduğu ifade edildi.

Ortalama bir insanın 1185 katı emisyon

BBC’ye konuşan Sweeney Swift‘e zarar verme niyetinde olmadığını söyledi: “Aslında Swift’in bazı iyi şarkıları olduğunu düşünüyorum. Şeffaflığa ve kamunun bilgilendirilmesine inanıyorum.”

Sweeney, tehdit mektubunu medya kuruluşlarının Swift’in karbon ayak izini incelemeye başlamasının ardından aldığını da sözlerine ekledi.

Dijital pazarlama firması Yard’a göre Swift, 2022’de en yüksek özel jet karbondioksit emisyonuna sahip ünlüler listesinin başında yer aldı.

Kuruluş, Swift’in jet emisyonunun ortalama bir insanın yıllık toplam emisyonundan yaklaşık 1185 kat daha fazla olduğunu tespit etti.

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg gibi diğer zengin Amerikalılar da Sweeney’in radarında.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER