Adrasan’da çıkan orman yangınıyla ilgili Tarım Orman İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş ile görüştük. Durmuş, yangında devletin açık ihmali olduğunu ve yaklaşık 1000 hektarlık alanın yandığını belirtti. Şükrü Durmuş’un konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde;

"Adrasan köyünün olduğu yerdeyiz. İnsanlar perişan halde. Evleri yanmış. Devletin çok açık ihmali var, Orman Genel Müdürlüğü’nün çok açık ihmali var. Bakanın haince açıklamaları var; "Çok şükür otelleri kurtardık” dedi biliyorsunuz.

Köylüler diyor ki; evler yanarken, evlerin yanmasına karışmadılar, ormana geçelim dediler ve evlerin yanmasını izlediler. Burada çok acı olaylar yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Yangının enerji hatlarından çıktığını tespit ettik. Sıcaktan teller sarkmış, elektrik kaynağı sebepli bir yangın. Zaten arazi çok sıcak. Çam türü ormanlar var ve bunlar sıcakta reçine oluşturur, çok kolay tutuşur. Devasa bir alan yandı.

Kurum yanan alanı örtmek, gizlemek istiyor. Bizim tespitimize göre yaklaşık 1000 hektar alan yandı. Az önce kurumdan yetkililerin kayıtlara 250 geçecektik ama genel müdür kabul etmiyor 150 geçelim diye pazarlık yaptığına tanık olduk. 

İnsanlar çok tepkili. Devletin ihmalinden bahsediyorlar. Evlerini kendilerinin söndürmelerine bile izin verilmemiş. Helikopterler çok yaşlı, hareket kabiliyetleri yok, çok yukarıdan suyu bırakıyor ve daha yere düşmeden buharlaşıyor. Yangın söndürmede etkili değiller. 

Yangın çıkabilir. Ama devlet yangına hassas bölgelerde tedbir almak zorundadır. Orman yangınları uzmanlık isteyen bir alan ve hassasiyet gerektiriyor. Ama durum burada böyle değil. "