Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı'nın önünden video çekerek 'utanç kaynağı' olarak nitelendirdiği Antalya Haşim İşcan Kültür Merkezi'nin AK Parti, MHP ve İYİ Parti oylarıyla yıkılıp yerine rezidans yapılacağı ortaya çıktı. Karadağlı, 2006'dan beri Antalya Devlet Opera ve Balesi ile Antalya Devlet Tiyatrosu’nun ortaklaşa kullandığı Haşim İşcan Kültür Merkezi’nin önünden video paylaşarak bakımsızlığından şikayet etmiş ve "Belediye bunu görmüyor mu?" diyerek Antalya Büyükşehir Belediyesi'ni eleştirmişti. Karadağlı'nın 'utanç kaynağı' ve 'rezalet' diye nitelendirdiği binanın mülkiyeti belediyede ancak işletmesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’ne ait. Haliyle binanın hafif bakım onarımı da bakanlığa ait.

Ancak Karadağlı asıl dikkat çekilmesi gereken noktayı kaçırmış gözüküyor. Çünkü yakında başında olduğu devlet tiyatrolarını Antalya'da sahneleyecek bir mekan bulamayacak.

Akdeniz Gerçek adlı yerel gazetenin ocakta yayınladığı habere göre Haşim İşcan Kültür Merkezi'nin yaklaşık 10 bin metrekarelik alanı ticaret alanına çevrilmek isteniyor. Antalya’nın kalbinde yer alan sanat merkezinin yıkılıp yerine rezidans projesinin yapılması kararı Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Ocak 2024 meclis toplantısında AK Parti, MHP ve İYİ Parti gruplarının oylarıyla kabul edildi.

Böylelikle bir sanat merkezi daha ranta kurban edilmiş oldu...

Tamer Karadağlı bilmeden de olsa konunun yeniden gündeme gelmesine vesile oldu. Kim bilir belki yurttaşların da ‘kamucu bir tavır konmadığı’na dair eleştirdiği karardan çok geç kalınmadan dönülür.
Editör: Ece Piroğlu