Çarşamba, Kasım 29, 2023

Tam da takım oyununa ihtiyaç varken

Sezin Öney
Sezin Öney
Sezin Öney, siyaset bilimci, gazeteci ve sivil toplum aktivisti. Uluslararası ilişkiler, tarih, siyaset bilimi, milliyetçilik çalışmaları ve çatışma çözümü ve analizi üzerine Türkiye’nin yanısıra, ABD’de ve Avrupa’da çeşitli üniversitede eğitim almıştır. 2010’dan beri de ağırlıklı olarak, popülizm ile ilgilenen Öney, Avrupa Birliği ve Orta ve Doğu Avrupa tarihi ve politikası alanları üzerinde çalışır.

Altılı Masa, adayının kim olacağını tartıştırmak yerine neden tüm liderleri ve tabii adaylık için ismi geçen İmamoğlu ve Yavaş beraber sahaya inmiyor? Neden Biden ve Obama’nın yaptığı gibi, beraber konuşmalar yapmıyorlar? Çünkü, Demokratlara ABD’de asıl kazandıran bu; takım oyunu. 

ABD seçimlerinde, Cumhuriyetçilerin hem Senato hem de Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde etmesine, hakikaten de güvenilir kamuoyu anketleri ciddi şans veriyordu.

“FiveThirtyEight” gibi istatistik ve siyaset bilimi analizinin en mükemmel birleşimini sunan kamuoyu araştırma şirketleri bile yanıldı.

Bu işin en bilimselini gerçekleştiren ve birçok farklı anket sonuçları üzerinde çalışıp, Türkiye’de eşi emsali olmayan şekilde, tek tek “milletvekillerinin” (Senato/Temsilciler Meclisi üyelerinin) seçilme olasılıklarını hesaplayan FiveThirthyEight, “seçim günü gerçeğini” sunamıyorsa, biz Türkiye’de ne yapacağız?

Trump’a benzer bir ideolojik çizgisi olan de Santis, şimdiden “yeni Cumhuriyetçi lider” olarak alkışlanmaya başladı bile…

Seçimlere giderken Demokratların kürtaj konusuna fazla odaklandığı ve kamuoyunun, enflasyondaki artış gibi günlük hayat meselelerine daha fazla önem vermesinin Cumhuriyetçilere kazandıracağı öne sürülüyordu.

Hiç de öyle olmadı. Kadınların tercihi, ağırlıklı olarak Demokrat adaylardan yana oldu. Bunun da en büyük sebebi, kürtaj tartışmalarının, kadınların temel ve hak özgürlüklerine yönelik bir tehdit olarak algılanması olduğu söyleniyor.

SEÇİMİN “EN KAZANANI” 

Bu seçimin “en” kazananı, Florida Valisi Ron de Santis.

Donald Trump’a benzer bir ideolojik çizgisi olan de Santis, şimdiden New York Post gibi popüler bir tabloid ve Murdoch ailesi gibi egemen bir medya ailesi tarafından “yeni Cumhuriyetçi lider” olarak alkışlanmaya başladı bile…

Trump’ın, 15 Kasım’da yapacağını duyurduğu “büyük açıklaması” da tehlikeye girdi. Ve, de Santis’in kendisini Cumhuriyetçi Parti’nin tahtından indirebileceğinin farkında olan Trump da, seçimden bir gün önce Florida Valisi’ni “rakibi olmaması” konusunda uyardı.

Demokratlar ise, seçimleri tam da kazanamadan zafer coşkusu yaşayan taraf. Senato’daki yarış, Aralık ayına kadar sürecek. Arizona ve Nevada’da sonuçlar beklenirken, 5 Aralık’ta Georgia Eyaletinde seçimler tekrarlanacak.

TÜRKİYE’YE GELELİM…

Almanya gibi koalisyonlara alışık ülkelerden meslektaşlarımın bana sıklıkla sorduğu bir soru var: neden Türkiye’nin muhalefet partileri ve özellikle de, Altılı Masa daha sık bir araya gelmiyor? Neden daha fazla beraber görüntü vermiyorlar? Hele de, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener-yani ana muhalefetin iki kilit ismi neden bir araya gelerek haftalık görüşmeler, basın toplantıları yapmıyor?

Ağustosun sonuna kadar başarılı bir takım oyunu sürdüren Altılı Masa, birden herkesin kendi işine baktığı bir görünüm sergilemeye başladı.

Almanya’nın koalisyonlara, siyasette takım oyunlarına alışmasına gerek yok-ama Türkiye’nin var. AK Parti iktidarı boyunca, Türkiye kamuoyunun bilinçaltına, “koalisyonun” kötü bir şey olduğu ve yürümeyeceği düşüncesi zerk edildi. Oysa başkanlık sistemine geçişle, koalisyonlara veya “fiilen koalisyon” diye niteleyebileceğimiz şekilde “ittifaklara” ihtiyaç duyan tam da AK Parti’nin kendisi oldu.

Ağustosun sonuna kadar Türkiye siyasetinin çok da alışık olamadığı biçimde başarılı bir takım oyunu sürdürüyor ve hakikaten de, “ittifak” olarak ortaklaşabiliyor gözüken Altılı Masa, birden herkesin kendi işine baktığı bir görünüm sergilemeye başladı.

Tam da, daha fazla takım oyunu sergilemeye ihtiyaçları varken; Altılı Masa’nın her bir bileşeninin kendi yoluna ilerlemesinin çeşitli sebepleri var elbette:

Bir kere, yeni iktidarın sahipleri ve bakanlık/görev dağılımları seçim başarısına göre belirlenecek. Kim ne kadar yüksek oy alırsa; yeni dönemde o kadar söz sahibi olacak.

İşin doğrusu; tıpkı ABD seçimlerinde Demokratların yaptığı gibi-eski başkan Barack Obama, şimdiki ABD Başkanı Joe Biden ve tüm ön plandaki Demokratlar ve hatta muhalif Cumhuriyetçilerin yaptığı gibi, takım oyunu oynamak.

Yurtdışından bir meslektaşımın sorduğu gibi; Altılı Masa, sürekli adayının kim olacağını tartıştırmak yerine neden tüm Millet İttifakı liderleri, önde gelen belediye başkanları ve tabii adaylık için ismi geçen Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, beraber sahaya inmiyor? Neden Biden ve Obama’nın yaptığı gibi, beraber videolar çekip, beraber konuşmalar yapmıyorlar?

Çünkü, Demokratlara ABD’de asıl kazandıran bu; takım oyunu.

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

Sezin Öney
Sezin Öney
Sezin Öney, siyaset bilimci, gazeteci ve sivil toplum aktivisti. Uluslararası ilişkiler, tarih, siyaset bilimi, milliyetçilik çalışmaları ve çatışma çözümü ve analizi üzerine Türkiye’nin yanısıra, ABD’de ve Avrupa’da çeşitli üniversitede eğitim almıştır. 2010’dan beri de ağırlıklı olarak, popülizm ile ilgilenen Öney, Avrupa Birliği ve Orta ve Doğu Avrupa tarihi ve politikası alanları üzerinde çalışır.
spot_img
PolitiYol Telegram'da
PolitikYol.com Podcast

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI