Kabil’deki saldırıdan saatler sonra ise ülkenin kuzeyindeki Badakistan kasabasında kalabalık bir pazar yerinde, motosiklete kurulan bombanın patlamasıyla 8 kişi öldü, 18 kişi yaralandı.

Her iki saldırıyı da Taliban üstlendi.

Son aylarda Taliban’ın düzenlediği saldırıların sayısında ciddi artış yaşanıyor. ABD ve Afgan hükümetinin diğer Batılı destekçileri de ülkedeki askeri varlığı azaltma konusunu yeniden tırmanışa geçen şiddet nedeniyle tekrar gözden geçirme kararı almış durumda.

İçişleri Bakanı Sadık Sıddıkı, paylaştığı Twitter mesajında saldırıda 14 kişinin öldüğünü teyit ederken, hayatını kaybedenlerin kimlik tespit çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Kabil Emniyet Müdürü Rahman Rahimi ise yaptığı açıklamada ölenlerin arasında hem Nepallilerin hem de Afganların olduğunu belirtti.

Taliban’ın lideri Molla Akthar Mansur’un ABD hava saldırısında öldürülmesinin ardından geçen ay örgütün başına Molla Haybatullah Akundzade geçmişti.

Örgütteki lider değişiminin ardından Afgan güvenlik güçlerinin 6 Taliban militanını idam etmesini takip eden günlerde, Taliban üyeleri adalet bakanlığı ve emniyet güçlerini taşıyan bir yolcu otobüsünün önünü keserek 16 kişiyi öldürmüşlerdi.

(BBC Türkçe)