Tahir Elçi Parkı’nın adının kayyum tarafından değiştirilmesine dair çıkan haberleri yalanlamaya çalışan Kayyum Belediye Başkanı Akgül, boşa düştü. Van Büyükşehir Belediyesi’nde alınmış bir karar olmadığını söyleyerek kendini savunan Akgül’ü, ilçe belediyesi meclis üyesi 1000 metrekareden küçük parkların isimlerinin ilçeler tarafından verildiğini belirterek yalanladı.

Van’ın Çatak ilçesine kayyum olarak atanan ilçe Kaymakamı Hacı Asım Akgül’ün göreve gelir gelmez DBP’li belediye tarafından parklara verilen isimleri değiştirmesinin gündem olması üzerine, Akgül haberlerin gerçeği yansıtmadığını iddia etti. Ancak haberi yalanlamak için yaptığı açıklamada şu sözlerle haberi doğrulamış oldu: “Yapılan araştırma ve inceleme neticesinde parka Van Büyükşehir Başkanlığı tarafından Avukat Tahir Elçi Parkı ismi verildiğine dair herhangi bir karar olmadığı görülmüştür. Bu nedenle Çatak Belediye Başkanlığı 09 Şubat 2017 tarihli kararı ile parka Şehit Güvenlik Korucusu Ali Ogün Parkı isminin verilmesi için mülki idare amirinin onayına sunulmuştur… Bundan dolayı sosyal medyada yazılanlar tamamen spekülasyon ve gerçeği yansıtmamaktadır. Ancak Avukat Tahir Elçi’nin ailesinin talep etmesi ve uygun görmesi halinde ismi uygun bir yerde yaşatılacaktır.”

KARAR YOK ÇÜNKÜ İLÇE BELEDİYESİNİN KARARINI MÜLKİ AMİR HALA ONAYLAMADI

Konuya ilişkin konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Cahit Bozbay, “1000 metrekarenin altında olan parkların yapılması, onarması, isim verilmesi ilçe belediyelerine aittir. Tahir Elçi ismi ilçe belediye meclisi tarafından verilmiş bir isimdir” diye konuştu.

İlçe belediyesinin aldığı kararların mülki idareye bildirildiğini hatırlatan Bozbay, “Alınan karar Mülki İdare Amirliği’ne de gönderilir. Ama 2009’dan bu yana belediyelerimiz tarafından yapılan hiçbir yapıya verdiğimiz isimleri kabul etmedi veya onlardan bu konuda cevap gelmedi. Bu nedenle belediyeler oraya bir tabela asar. Tahir Elçi ismi ilçe belediye meclisi tarafından verilmiş bir isimdir” diye konuştu.

“VAN BAROSU HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATACAK”

Avukat Tahir Elçi tabelasının sökülmesinin yasal ve hukuki olmadığını dile getiren Bozbay, “En önemlisi ahlaki değildir. Tahir Elçi barış çağrısı yaptığı sırada öldürülen bir aydın ve hukukçuydu. Kaymakamın ‘hukuksal süreç tamamlanmamıştır’ diyerek bunu sökmesinin üzerine biz de bunu soralım; ‘Siz hangi hukuki boyutla bu ismi kaldırdınız? Hangi meclis bu kararı aldı? Hangi büyükşehir belediye meclisi ne zaman toplandı? Bu hangi iradenin aldığı karardır?” dedi.

VAN BARO BAŞKANI TİMUR: TAHİR ELÇİ ANISINA SAYGISIZLIKTIR

Van Barosu Başkanı Murat Timur da Tahir Elçi isminin parktan sökülmesine karşı gerekli girişimlerde bulunacaklarını belirtti.

Timur, Çatak Kaymakamlığı’nın yaptığı açıklamanın gerçeği ifade etmediğini belirterek, “Spekülasyon amaçlıdır. 5216 Sayılı Büyükşehir ve 5393 Sayılı Belediye Kanunu uyarınca, ilçe belediye meclisinin parklara isim vermek üzere aldığı kararlar bilgi amaçlı büyükşehir belediyesine gönderilir. Onay yetkisi ise mülki amirliğe aittir. Bu kapsamda Çatak Belediyesi’nin Tehir Elçi ismini verdiği park ile ilgili onay yetkisi mülki amirindir. Mülki amirin onayı gibi bir usulü eksikliği gidermeyip Tahir Elçi ismini silmek iyi niyetli ve dürüst bir yaklaşım değildir. Toplum hafızasını canlı tutmak ve Tahir Elçi’ye vefa amacıyla kamuoyundan gelen talep ile Tahir Elçi ismi birçok kentte yaşatılmaktadır. Tahir Elçi tarihi ve kültürel değerlerin korunması, barışın tesisi için verdiği mücadele ile topluma mal olmuştur. Kayyumun ‘Tahir Elçi’nin ailesinin talep etmesi halinde isminin uygun bir yerde yaşatılacağı’ açıklaması Tahir Elçi anısına saygısızlıktır. Kamuoyunun beklentisi yapılan yanlıştan derhal dönülerek Tahir Elçi isminin parka yeniden verilmesidir.”