Cumartesi, Nisan 13, 2024

Suudi Arabistan’ın turizm hedefine Türkiye’den destek: ‘Turist götürebiliriz’

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Suudi Arabistan’ın ‘çok iddialı turizm hedefleri’ bulunduğunu belirterek Türkiye’nin destek olabileceğini söyledi: “Oraya tur operatörlerimizle turist götürmeye katkıda bulunabiliriz.”

Şimşek, Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suudi Arabistan’ın ‘çok iddialı turizm hedefleri bulunduğunu’ belirten Şimşek, Türkiye‘nin bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde yardımcı olabileceğini kaydetti: “Çünkü bizim mevsimler örtüşmüyor; onların turizm mevsimi kış, bizimki genelde yaz ve sonbahardır.”

Şimşek, şunları dedi: “Oradaki tesislerin yapılmasına ve işletmesine katkıda bulunabiliriz. Oraya tur operatörlerimiz ile turist götürmeye de katkıda bulunabiliriz. Dolayısıyla Türkiye ile Suudi Arabistan’ın bu alanlarda işbirliği yapması hem bizim hem onların menfaatine.

Tur operatörlerimiz yazın buraya nasıl turist getiriyorlarsa, para kazanarak, oraya da turist götürebilirler. Biz artık turizmde dünyada ilk 5’teyiz. Yani 2022’de turist sayısında dördüncü sıradaydık. Bizim 2023 rakamlarımız belli. Dünya rakamları belli olunca belki muhtemelen yine üçüncü veya dördüncü sırada olabiliriz. Dolayısıyla Türkiye’nin bu konuda çok ciddi birikimi var.”

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER