Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin aileleri 22. kez adalet istedi. 4 Mayıs’ta görülen ilk duruşmayı hatırlatan aileler, “Biz aileler oradaydık. Sanık sandalyesi boştu. O sandalyeler dolana kadar adalet mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

IŞİD çetelerinin Suruç’ta gerçekleştirdiği ve 33 devrimcinin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı’nın üzerinden 22 ay geçti. Katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri adalet talebini haykırdı.

Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) haberine göre, Suruç Aileleri İnisiyatifi, 22. kez Kadıköy Halitağa Caddesi’nde 33 dakikalık oturma eylemi yaptı. “Kalpleriniz adalet için atsın” yazılı pankartın açıldığı eylemde Suruç Aileleri İnisiyatifi adına konuşan Hacer Elçin, 4 Mayıs’ta Urfa’nın Hilvan ilçesinde görülen duruşmayı hatırlattı. Elçin, “Bugün ayın 20’si. Bugün Suruç. 4 Mayıs’ta Suruç katliamının ilk duruşması görüldü. Tam bir tiyatro sahnelendi. Aileler oradaydı. Ancak sanık sandalyeleri boştu. O sanık sandalyeleri dolana dek adalet mücadelemiz devam edecek” dedi.

“22 ay değil 220 ay da geçse adalet için ellerimiz yakalarında olacak” diyen Elçin, 14 Temmuz’da Hilvan’da görülecek 2. duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

Ardından Suruç’ta yaralanan Metaye Demir, bu ayki açıklamayı okudu. 22 aydır bir yanda kaybettiklerinin acısını yaşarken bir yandan da adalet mücadelesini sürdürdüklerini söyleyen Demir, 4 Mayıs’ta görülen duruşmayı aktardı.

Demir şöyle konuştu:

“21. ayında Suruç Katliamı’nın ilk duruşması 4 Mayıs günü Urfa’da görüldü. Duruşma günü sabah 09.00’da başlayacak duruşma, saatler sonra ancak başlayabildi. Türkiye tarihinin en büyük katliamlarından biri olan Suruç katliamının ilk duruşması, sanıklar olmadan görüldü. Mahkeme önü askerler, polisler tarafından kuşatılırken, ailelerin kol çantaları, cep telefonlarımız salona alınmak istenmedi. Biz mağdur ailelerin suçlu muamelesi gördüğü bu duruşma, bir katliam davası ciddiyetinden uzak gerçekleşti.”

“BİZLERİ GÖRMEK İSTEMEYENLERİN KAÇABİLECEĞİ YER YOK”

Duruşmada konuşma yapan Suruç gazisi SGDF Eş Başkanı Ceren Çoban’a konuşması nedeniyle soruşturma başlatıldığını söyleyen Demir, “Mahkeme salonunda suratına tükürebileceğimiz tek bir sanık yokken, mahkemedeki konuşması dolayısıyla Suruç Katliamı’ndan yaralı kurtulan, SGDF Eş Başkanı Ceren Çoban hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla soruşturma başlatılması talep edildi. Mahkemede CHP’nin, HDP’nin, ESP’nin, SGDF’nin, BEKSAV’ın, Türkiye Barolar Birliği’nin, Bölge Barolarının ve hukuk örgütlerinin müdahillik başvurusu ret edildi” dedi.

Ailelerin suçlu muamelesi gördüğünü belirten Demir, “Davasında da söylediğimiz gibi kaybettiklerimizin ardından adalet mücadelesini yürütmekten vazgeçmeyeceğiz. Bizleri duymak istemeyenlerin, görmek istemeyenlerin kaçabileceği hiçbir yer yok. 33’lerin ardından onların sesini ve mücadelesini mahkeme salonlarından, sokaklara kadar her yere taşımaya devam edeceğiz. Suruç için adalet istemekten, adalet mücadelesini herkes için yürütmekten asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

GÜNEŞ ERZURUMLUOĞLU’NDAN MESAJ

Eylemde Suruç gazisi Güneş Erzurumluoğlu’nun tedavi gördüğü İsviçre’den gönderdiği mesaj okundu. Güneş Erzurumluoğlu mesajında şunları belirtti:

“Sevgili ailem, bugün yanınızda değilim. Hep yanınızdayken ayaklarımın üstünde olmak istedim. Ama zamanla anladım ki aslında ben sizinleyken zaten hep ayakta dimdik duruyorum. Benim bağıramadığım haykıramadığım her ses olduğunuz için size minnettarım. Belki birlikte uzun yürüyüşler yapacağız balık tutacağız kim bilir ev bile yaparız. Biz işimiz yeniden inşaa değil mi? Hastanedeyim, tek kalıyorum. Artık üniversiteye yeni giden çocuk gibiyim. Oda arkadaşım var genç bir kadın. Duvarlarıma boy boy fotoğraflarını astım yoldaşlarımın. Herkese anlatıyorum, soran olursa tüm hikayeyi. Gerçi sormasalar da tüm hikayeyi anlatıyorum. Hiç inancımı yitirmiyorum, oturduğum her günün acısını çıkartacağım. Onlar için, sizler için, yarım kalan her umut için sonuna kadar gitmeye hazırım. Benimle olduğunuz elimi tuttuğunuz için teşekkür ederim sizleri çok seviyorum çok özlüyorum.”

33 dakika süren oturma eylem, 33 düş yolcusunun isimlerinin okunmasıyla sona erdi.

Öte yandan Ankara’da Yüksel Caddesi’nde de birçok gençlik örgütünün katılımıyla “Suruç için Adalet” eylemi düzenlendi.