Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonu ile kontrol altına aldığı bölgede TIR'lar ve PTT halk tarafında taşlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşme sinyali vermesinin ardından Suriye’de Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi Azez'de birkaç gündür süren gerginlik yerini bugün protestolara bıraktı.

Türkiye'den Azez’e sebze ve meyve yüklü olduğu belirtilen TIR'lara Özgür Suriye Ordusu mensuplarının saldırdığı anlara ait görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

Azez

Çatışma çıktığı iddia edildi

Bir TIR ise durdurularak taşlandı. ÖSO'cular Türk askerlerinin bulunduğu binaya girmeye çalışırken çatışma çıktığı ileri sürüldü.

Harekat bölgelerine elektrik sağlayan dağıtım şirketinden ve El-Bab'ta mültecilerin bulunduğu Şamrak kampında Türk bayrağı indirildiği yine bazı bölgelerde Türk bayraklara saldırıldığı anlara ait görüntüler de sosyal medyada paylaşıldı.

260 202641 Suriye Turk Bayragi Tir Saldiri 3

Gelecek Partili Selim Temurci Erdoğan ile görüştü Gelecek Partili Selim Temurci Erdoğan ile görüştü

Sınır kapıları kapatıldı

Azez ve El-Bab kentlerinde ÖSO destekçilerinin PTT binalarına girerek Türk çalışanları çıkardığı aktarıldı.

Protestoların yayıldığı bölgeye askeri araçlar sevkiyat yapılırken, Türkiye'nin sınır kapılarını da ikinci bir emre kadar kapatıldığı iddia edildi.

İddia: Türkiye vatandaşlarına kuzey Suriye’yi terk edin çağrısı yaptı

Bölgeyi yakından takip eden gazeteci Hediye Levent, SYK News’in Türkiye’nin vatandaşlarına kuzey Suriye’yi terk etmeleri çağrısında bulunduğu bilgisini geçtiğini aktardı.

Levent, sosyal medya hesabından SKY News ARabia’nın paylaşımını alıntılayarak, “Sky news muhabiri: Türk yetkililer vatandaşlarına kuzey Suriye'yi terk edin çağrısı yapıyor. Evet, kaosun ve tehlikenin hüküm sürdüğü bir bölgede Türkiye'den giden çok sayıda doktor vs var ve haber doğruysa Türkiye'nin acil durum tahliye planı yok” ifadesini kullandı.

Suriye Geçici Hükümetinden ‘kışkırtmalara uyulmaması’ çağrısı

Olayların ardından Suriye Geçici Hükümeti tarafından da açıklama yapıldı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre açıklamada, şu ifadelere verildi. "Bu nedenle Suriye Geçici Hükümeti, katil Esad rejimi, müttefikleri ve terör örgütlerinin işlediği suçlardan kaçan Suriyeli mültecilere yönelik tüm aşırı görüşlü eylemleri kınamaktadır. Suriye Geçici Hükümeti, Türkiye'deki ve tüm sığınma ülkelerindeki Suriyelilerin korunmasının gerekliliğini vurgulamakta ve Türkiye İçişleri Bakanlığının saldırganlara karşı aldığı yasal adımları takdir etmektedir.

Suriye Geçici Hükümeti, özgürleştirilmiş bölgelerde yaşayan halkımızı, Türkiye ile Suriye halkları arasındaki mevcut ittifakı baltalamayı, Türk ordusu ile Suriye Milli Ordusunun fedakarlıklarıyla inşa edilen mal ve kurumlara saldırmayı amaçlayan kışkırtıcı çağrılara uymamaya çağırmaktadır. Suriye Geçici Hükümeti, bu olayların, devrim düşmanları tarafından Türk-Suriye ilişkilerine zarar vermek ve Suriye topraklarını terörizmden kurtarmada Suriye halkıyla çalışan Türk kardeşleri hedef almak için kullanılması tehlikesinin altını çizmektedir."

Suriyelilerin, seslerini ve duygularını barışçıl şekilde Türk kardeşlerine iletmeye son derece önem verdiği kaydedilen açıklamada, halk "özgürleştirilmiş bölgelerde güvenliğin bozulmaması için itidalli davranmaya ve devrimlerinin müktesebatına sahip çıkmaya" davet edildi.

Editör: Haber Merkezi