Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “3-5 bin PYD militanını mı tercih edecekler, yoksa Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni mi? Amerika ve Rusya’nın burada bir an önce kararlarını vermeleri lazım.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Erzurum’da Vali Seyfettin Azizoğlu’nu ziyaret etti.

Türkiye’nin halk oylaması sürecine girdiğine işaret eden Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“16 Nisan akşamından itibaren Türkiye, yeni bir yönetim sistemine doğru geçecektir. Milletimiz için bereketli, uğurlu olsun. Türkiye 16 Nisan’dan sonra tabiri caizse ayaklarındaki prangalardan kurtularak, koşar adım, uçar adım yoluna devam edecek. Güçlü Türkiye olma istikametinde mücadelesini sürdürecektir.”​

“BİZİM İÇİN HA DEAŞ HA YPG HİÇ FARK ETMİYOR “

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, konuşmasının sonunda bir gazetecinin, “Suriye’nin kuzeyinde daha önce Amerikan askerlerinin üniformasında YPG arması görülmüştü. Dün de Rus askerinin üniformasında YPG arması görüldü. Bu konudaki değerlendirmeniz nasıl olur?” sorusu üzerine, Türkiye’nin bu konudaki görüşlerinin açık olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin, terör örgütlerinin hiçbirisini birbirinden ayırt etmediğini yineleyen Kurtulmuş, “Bizim için ha DEAŞ ha YPG hiç fark etmiyor ya da bir başka terör örgütü. Dolayısıyla Amerikalıların da Rusların da diğer ülkelerin de buna ciddi şekilde dikkat etmesi lazım.” diye konuştu.

“SURİYE’DE YEREL, MUTEDİL GÜÇLERLE HAREKET EDİLSİN”

İkinci olarak da özellikle Suriye’deki şehirlerde yapılacak operasyonlarda o şehirlerin etnik yapısının değiştirilmemesine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi bir El Bab, Cerablus operasyonu yaptık. Çok şükür başarıyla sonuçlandı. Biz buralarda Türkiye modeli ortaya koyduk. Rakka’yı, Musul’u, diğer şehirleri terör örgütü DEAŞ’tan temizlerken, DEAŞ’ı buradan çıkarırken başka bir terör örgütünü ortaya getirmeyelim. Dolayısıyla o şehirlerin her birisi, o şehrin halkınındır. Biz istiyoruz ki Rakka’da da Musul’da da bütün bu operasyonlarda buna dikkat edilsin. Yerel, mutedil, meşru muhalefet güçleriyle, uluslararası koalisyon müşterek bir şekilde hareket etsin, orada DEAŞ’ı temizledikten sonra da halkın şehrine gelip yerleşmesini sağlayalım.”

Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Amerika ve Rusya, kararları kendilerinin vermesi lazım. Yani 3-5 bin PYD militanını mı tercih edecekler, yoksa 80 milyonluk istikrarlı ve bölgenin en büyük ordusuna sahip Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni mi, aziz Türk milletini mi tercih edecekler? Burada bir an önce kararlarını vermeleri lazım. Biz burada bu kırmızı çizgiler çerçevesinde, yani bölgenin bütün terör örgütlerinden temizlenmesi, bölgedeki şehirlerin asli unsurlarına devredilmesi ve bütün bu operasyonların uluslararası camiayla birlikte yerel, mutedil unsurlarla birlikte yapılması konusunda hem Amerikalıları hem Rusları uyarıyoruz.”

“TÜRKİYE’NİN ÇIKAN YANGINI SEYRETMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Kurtulmuş, Türkiye için Suriye’de ve Türkiye’ye yakın sınır bölgelerindeki ortaya çıkan bu siyasi, askeri karışıklıkların, bu türbülansın komşudaki bir yangın olarak görüldüğünü bildirdi.

Türkiye’nin bu çıkan yangını seyretmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, “Bu yangına müdahale edilmesi için Türkiye bütün gücüyle ortadadır. Allah’ın izniyle, Türkiye öncelikli olarak kendi evini garanti altına alacaktır, bu yangının bize sirayet etmesini önleyecektir, komşumuzdaki yangını söndürmek için de bütün gücümüzle gayret sarf ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.