Diyarbakır Suriçi’ndeki evlerin boşaltılması için yeniden süre verildi. Evlerini boşaltmayanların elektrik ve suyunun kesileceği açıklandı.

Acil Kamulaştırma kararı çerçevesinde Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Lalebey ve Ali Paşa Mahalleletinde oturanlara “evden çıkın” baskısı devam ediyor. Daha önce mahallelerdeki camilerden anons yapılmış ve 1 Mayıs’a kadar evlerin boşaltılması istenmişti. Önceki gün ise mahallede zırhlı araçla dolaşan polis aynı çağrıyı tekrarladı.

Mahalle sakinlerinin verdiği bilgiye göre zırhlı araçtan anons yapan polisler, bu kez 19 Mayıs’a kadar evlerini boşaltmayanların su ve elektriklerinin kesileceğini duyurdu. Mahalle sakinleri, anonslarda 21 Mayıs’ta evlerin yıkımına başlanacağı bilgisinin verildiğini de aktardı.

Fotoğrafının çekilmesini ve adının yazılmasını istemeyen Surlu kadınlar, Duvar’dan Vecdi Erbay’a açıklamada bulundular. Mardin Mazıdağı’ndan Suriçi’ne göç ettiklerini belirten kadınlardan biri, “Evime 40 bin lira bedel çıkarmışlar, ben bu parayla nasıl yeni bir ev alabilirim?” diyerek tepkisini dile getirdi.

‘KÜMES DE OLSA BENİM EVİMDİR’

Eve bedel olarak 40 bin liranın banka hesabına yatırıldığını belirten kadın, bu paraya dokunmadıklarını söyledi. Ali Paşa Mahallesi’nde oturan kadın şunları söyledi: “O para yüzyıl kalsın bankada, dokunmayacağız. Evimizden, mahallemizden ayrılmak istemiyoruz. Belki bir kümes kadardır evim, ama benim evimdir. Kiracı değilim, her ay ev sahibi çalmıyor kapımı, bu da bana yeter. Burada kimseye muhtaç olmadan yaşıyorum. Buradan çıkarsak işimizi, evimizi, her şeyimizi kaybederiz.”

‘EŞİM GÜNDE 10 LİRA BİLE KAZANIMIYOR’

Kocasının elektrik tesisatçısı olduğunu söyleyen kadın, “Sur’da çatışmalar başladıktan sonra eşimin işleri bozuldu, günde 10 lira bile kazanamıyor” dedi.

Evlerinin altındaki kepengi kapalı, küçük dükkanı gösteren kadın, “İşimizi kaybettik, evimizi de kaybetmek istemiyoruz. Biz yoksul insanlarız, buradan başka yerde yaşayamayız” dedi.

Evinin terasındaki çiçekleri gösteren kadın, “Bu çiçeklerin değeri parayla ölçülemez benim için. Evi boşaltırsam çiçekleri ne yaparım” diyerek tepki gösterdi. Evini sonuna kadar boşaltmayacağını söyleyen kadın, “Bu saksıları başlarına atarım. Direnen tek kişi kalsam bile direneceğim” dedi.

Evinin bedeli olarak banka hesabına 120 bin liranın yatırıldığını söyleyen kadın, bu paraya dokunmayacağını vurguladı.

İMZASIZ METİN

Polislerin anons ettiği duyurunun bir nüshasını kadınlar, “Eşlerimize göstereceğiz” diyerek polisten almış. Duyuru metninde, 19 Mayıs’ta evlerin su ve elektriğinin kesileceği bilgisi yer alıyor. Ayrıca kendi imkanlarıyla evlerini taşıyacak olanlara 500 lira yardımda bulunulacağı ve okula giden çocukları için ücretsiz servis sağlanacağı belirtiliyor.

Metinde, duyurunun Ali Paşa ve Lale Bey’deki yıkılacak evler için geçerli olduğu da ifade ediliyor.

Duyuru metnini gösteren kadınlar, “Ne imza var ne kurum adı. Şikayet etmek istesek, derdimizi anlatmak istesek kime gideceğimizi bilmiyoruz” dediler.

Kadınlardan bir, duyuru metnini aldığı polise şikayet edecek olmuş, polis, “Muhatabınızı ben değilim, Kaymakamlığa gidin” uyarısında bulunmuş.

Endişe içinde 19 Mayıs gününü beklediklerini ifade eden kadınlar, daha önceki girişimlerinden yola çıkarak, kaymakamlıkta da muhattap bulamayacaklarını ifade ettiler.