Üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Şule Çet’in geçen yıl Ankara’da bir plazanın 20. katından düşerek şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmesinin ardından başlayan ve katil zanlıları Çağatay Aksu ile Berk Akand’ın yargılandığı davanın dördüncü celsesi bugün görüldü. Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand, Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde cinayet, nitelikli cinsel saldırı ve hürriyeti tehdit suçlarından tekrar hakim karşısına çıktı. Mayıs 2018’de hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Şule Çet’in şüpheli ölümüne ilişkin davanın dördüncü duruşması bugün Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tanıkların ifade verdiği duruşmanın ardından mahkeme 20 Kasım’a erteledi.

‘ERKEK ADALET DEĞİL GERÇEK ADALET’

Birgün’den Burcu Cansu’nun haberine göre, duruşma öncesi kadın örgütleri Adliye önünde bir araya geldi. “Erkek adalet değil gerçek adalet” pankartı açan kadın örgütleri adına yapılan açıklamada, “Mahkeme salonlarında failleri değil, kadınların yaşamlarını yargılamaya çalışanların karşısında biz varız” denildi.

Prof. Dr. Çağlar Özdemir mahkemede ifade verdi. Bilirkişi raporu ile ilgili bilgi veren Özdemir, “Şule Çet’in yerdeki görüntüsüne baktığımızda bluzu katlanmış. Tanımlandığı gibi atladığını varsayalım, ‘aşağı doğru balıklama atlamaya çalıştı, cama tutundu ama parmak izi çıkmadı’ yine de buzunun bu şekilde katlanma imkanı yok. Yani Şule Çet atlamadan – atılmadan yarı çıplak” dedi.

Özdemir ifadesinde şunları söyledi:

“Olay yeri canlandırması sistemi kullandık. Düşme olayının gerçekleştiği iddia edilen odada cam ve sehba arasındaki mesafe ölçülmemiş. Olayın anlatıldığı gibi gerçekleşmiş olma ihtimalini inceleme olanağı bulduk. Sehbayı orjinal yerine yerleştirdik. Aradaki mesafede bir kişinin cam ve sahba arasına girip giremeyeceği değerlendirildi.

Şule Çet’in balıklama atlaması için zıplaması ve ellerini cama koyması gerekir. Parmak izi yok. Sehbada ayak izi yok. Şule Çet’in oraya çıkıp atlaması şüpheli.

Sanığın anlatımı üzerinden atladığını kabul edersek geri geri atmaya çalışması eller kafa aşağıda olması saniyeler içinde düşme gerçekleşir. Sanık bu kadar anlık bir şeye ifade edemez.

Sanığın anlatımı ile ilgili kurtarma pozisyonu sonrası olay yeri uyuşmuyor.

Olayın meydana gelişi anlatıldığı gibi olmamış. Olay yerinde çekilen sehbanın pozisyonuna bakıldığında ayağın oraya girmesi mümkün değil. Ya da sonradan olay yeri toparlanmış.

Düşme noktası da 4.30’luk mesafeyi kat etmesi mümkün değil. Bu rüzgarla açıklanamaz.

Aşağıda da olağan akış ile örtüşmeyenler var. Başaşağı düşüyor. Beyin paramparça olmuş. Beyin dokusu saçılmış. Sağ ayakkabısı ile ilgili, Şule düştükten sonra düşmüş. Diğer ayakkabı Şule ile düşmemiş. Muhtemelen öncesinde atıldığını düşünüyorum. Sağ ayakkabının sonra atıldığı açık görünüyor. Intihar olabilir, kaza olabilir, cinayet olabilir ama anlatıldığı gibi olmamış.”

‘4.5 METRE UZAĞA DÜŞME İHTİMALİ YOK’

Şule Çet’in 4.5 metre uzağa düşmesi ile ilgili soruları yanıtlayan Özdemir, “4.5 metre uzağa düşmesi için kişinin ya kendisini itmesi ya da bir kuvvet uygulamayarak atılması gerekir” dedi