Spiegel, Berat Albayrak’ın Dubai’deki milyonlarca avrosunu Türkiye’ye aktarmaya çalıştığını, ülkeye giren paradan yapılan vergi kesintisinin de bunun için kaldırıldığını iddia etti.

Alman Spiegel Online, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın “Dubai’de yatan milyonlarca avroluk hesabını” Türkiye’ye aktarmaya çalıştığını iddia etti.

Maximilian Popp, Zeynep Şentek ve Craig Shaw imzalı haberde, vergi kaçıran isimlere dair ifşa edilen “Malta Dosyaları”na atıfta bulunarak, Bakan Albayrak’ın Dubai’de bulunduğunu iddia ettiği milyonlarca avroyu Malta üzerinden aklamaya çalıştığı öne sürüldü.

Spiegel, Dubai’deki yüklü paranın Türkiye’ye aktarılmasında ortaya çıkan “yüzde 20 vergi ödenmesi” zorunluluğunun “aşılması” konusunda “uluslararası mali oyunlar” sergilendiğini yazdı.

“’DUBAİ’DEN MALTA’YA, ORADAN DA İSVEÇ’E…”

Haberde Çalık Holding’in yurt dışı işlerine bakan Şafak Karaaslan’ın Dubai’deki söz konusu paraları önce Malta’ya aktardığı, ardından Malta’daki paraların İsveç’de kurulan “dört ayrı paravan şirket” üzerine aktarıldığı savunuluyor.

Malta’daki mevcut yasaya göre, ülkede kalıcı oturumu olmayıp, düzenli bir işletmesi olmayanlar için para transferlerinde yüzde 35’lik vergi uygulandığı, paranın tamamının çekilmesi durumunda ise toplam miktarın yüzde 80’inin iade edildiği kaydediliyor.

Spiegel, 2015’de İsveç’de kurulduğunu iddia ettiği 4 paravan şirkete 2016’da 8 yenisinin daha eklendiğini de öne sürdü. Haberde, bu yolla paraların Türkiye’ye aktarılmasında “herhangi bir zorlukla karşılaşılmasının önüne geçilmesinin umulduğu” vurgulandı.

“YENİ VERGİ YASASI 15 TEMMUZ’DAN SONRA GEÇTİ”

Spiegel, 15 Temmuz darbe girişiminden önce (14 Temmuz’da) Meclis’in gündemine gelen “yeni vergi yasasıyla” Bakan Albayrak’ın “yurt dışındaki paralarının yüzde 20 vergi süzgecine girmeden ülkeye sokulmasının hesaplandığını” ancak muhalefetin bu yasayı engelleme çabası sonucunda sıkıntıyla karşılaştığını yazan Spiegel, 15 Temmuz darbe girişiminin kargaşası içinde “yasanın sorunsuz geçirildiğini” vurguladı.