Sözcü Gazetesi sahibi ve çalışanlarına düzenlenen operasyona, daha önce Gülen cemaati içinde olan yazar Hüseyin Gülerce’nin işaret ettiği öğrenildi

Sözcü Gazetesi’ne başlatılan operasyonun 15 Temmuz 2016’da gazetenin internet sitesinde 16.25’te yayınlanan ‘Sözcü, (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın buldu’ haberi ve Ocak 2016 tarihli ‘2016 falınız’ başlıklı görsel neden olarak gösterilmişti.

Cumhuriyet’ten Canan Coşkun’un haberine göre, savcılığın 3 gazeteciyle ilgili tutukluluğa sevk yazısında, emniyetin “örgüte üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etmek” ve “Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırıya yardım etmek” suçlarından fezleke hazırladığı belirtilmişti. Fezlekede “15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen darbe girişimi ile bağlantılı olarak, saat 16.00 sıralarında gazetenin Cumhurbaşkanının kaldığı yeri ani olarak haber yaptığı” kaydedilmişti. Bunun, “darbecilerle birlikte ve darbe girişimini kolaylaştırmaya yönelik lojistik destek kapsamında yapıldığı” iddia edilmişti. Soruşturma kapsamında Gökmen ve Olgun tutuklanmıştı.

SÖZCÜ: DARBE KOMİSYONU RAPORU İFTİRAYI ÇÜRÜTTÜ, ERDOĞAN’IN YERİ HABERİMİZDEN ÖNCE BİLİNİYORDU

Eskiden Gülen Cemaati içinde olan Gülerce, Cumhuriyet soruşturması kapsamında tanık sıfatıyla ifade vermişti. Gülerce, Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik soruşturmayı FETÖ üyeliğinden sanık savcı Murat İnam’dan devralan savcı Yasemin Baba’ya verdiği 20 Aralık 2016’da verdiği ifadede, “Ben Zaman gazetesinden istifa ederken ‘Zaman artık Sözcü’ye döndü’ ifadesini kullanmıştım. Çünkü Sözcü gibi amansız bir Erdoğan düşmanlığına başlamışlardı. Ayrıca bu hususta Fehmi Koru’nun bilgisine başvurulmasının yararlı olacağını düşünüyorum. Çünkü Fehmi Koru Amerika’da Sözcü’nün sahibi olan Burak Akbay’ın Fethullah Gülen’le irtibatlı olduğunu yazmıştı” dediği öğrenildi.

Gülerce’nin bu ifadesiyle Fehmi Koru’yu Sözcü soruşturmasında tanık olarak 5 ay önceden işaret ettiği ifade ediliyor.

Gülerce’nin ifadesinden tutuklu bulunan Sözcü muhabiri Gökmen Ulu’nun yaptığı habere gerekçe gösterilen ifadeleri ise şöyle  “15 Temmuz günü Erdoğan’ın Marmaris’te olduğuna dair haberlerin de kesinlikle 15 Temmuz’dan haberi olanların yapabileceği bir haber olduğunu düşünüyorum. Bütünüyle Erdoğan’ı hedef gösteren bir yaklaşım tarzıdır.”

İstanbul 8. Sulh Ceza Yargıcı Atila Öztürk, “Gökmen Ulu’nun 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanının yeri, darbeciler tarafından bilinmezken bu konuyu haber yaparak Cumhurbaşkanını coğrafi yer ve konumunu kamuoyu ile paylaştığı” kanaatini tutuklama kararına gerekçe yapmıştı.