ABD’li çizgi dizi South Park, ABD’nin Çin yönetimini eleştirdiği son bölümünde Çin polisi yerine Türk polisinin görüntülerini kullandı.

ABD yapımı dünyaca ünlü animasyon dizisi South Park, yayınlanan son bölümünde Çin’le ilgili son dönemde tartışılan konulara yer verdi.

Dizinin kurgusunda, karakterlerden biri Çin’e uyuşturucu madde satmaya gidiyor ve gözaltına alınarak ‘toplama kamplarına’ hapsediliyor. Bu kurguda devam eden dizinin sonunda ise, Çin polisi yerine Türk polisinin müdahale görüntülerinin kullanıldığı görülüyor.

 

SOUTH PARK HAKKINDA

South Park, 1997 yılından itibaren yayınlanmakta olan ABD yapımı animasyon komedi dizisidir.

Yaratıcıları Trey Parker ve Matt Stone’dur. ABD’de Comedy Central kanalında oynamaktadır. En son 23. sezonu yayınlanmıştır. Dizinin 1999 yılında South Park: Bigger, Longeröd & Uncut adlı uzun metraj sinema filmi gösterime girmiştir. Dizi, birçok alanda ödül kazanmıştır ve gelmiş geçmiş en popüler ve başarılı çizgi dizilerdendir.

Dizinin her bölümü, tüm karakter ve olayların kurgu olduğunu ve içeriğinden dolayı hiç kimse tarafından izlenmemesi gerektiğini belirten bir uyarıyla başlar. 9-10 yaşında çocukların başından geçen olayları anlatsa da içerdiği ağır şiddet, küfür ve cinsel espriler sebebiyle çocukların izlememesi tavsiye edilmektedir.

South Park, birçok sosyal, kültürel, dinsel ve siyasi gönderme içeren ve hiç kimseden lafını esirgememesi sebebiyle birçok farklı gruptan tepki gören bir dizidir.