Themis Araştırma’nın son anketine göre, Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım karşısında kararsızlar dağıtıldığında 7,7 puan önde görünüyor.

Themis Araştırma tarafından yapılan 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi anketinin sonuçları açıklandı.

“Yüz yüze anket yöntemi” kullanılan araştırma 8-12 Haziran 2019 tarihlerinde, İstanbul’un 23 ilçesinde gerçekleştirildi, anketin hata payı yüzde 2,13 olarak hesaplandı.

Araştırma sonuçlarına göre, Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 42,8 Binali Yıldırım’ın yüzde 36,6 oranında oyu bulunuyor.

Araştırmada kararsızlar dağıtılmadan Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım’ın 6,2 puan önünde görülürken, kararsız seçmenin oyları dağıtıldığında bu fark Ekrem İmamoğlu’nun lehine 7,7 puana yükseliyor.

Araştırmaya göre, Binali Yıldırım en çok oyu 35-44 yaş aralığından alırken, Ekrem İmamoğlu’nun is3e oyları en çok oyu 25-34 yaş aralığındaki seçmenden aldığı görülüyor.

Cinsiyete göre tercihlerde ise Binali Yıldırım en çok kadınların oyunu alırken, Ekrem İmamoğlu en çok oyu erkeklerden alıyor.

Seçmenlere mesleki olarak bakıldığında ise Binali Yıldırım en çok oyu ev kadınları, esnaf ev emeklilerden alıyor. Ekrem İmamoğlu’nda ise bu sıralama emekliler, ev kadınladı ve işsizler olarak sıralanıyor.