Soma Kömürleri A.Ş, iş potansiyelinin düşmesini gerekçe göstererek, Işıklar Ocağının yanında bulunan Kömür yıkama tesislerinde çalışan 60 işçi işten çıkardı.

Soma Kömürleri A.Ş ‘ye ait Işıklar Ocağının yanında bulunan Kömür yıkama tesislerinde çalışan 60 işçi işten çıkarıldı.

Sputnik’in haberine göre, kömür yıkama tesisinin bir vardiyaya düşürülmesi ile işten çıkarmaların yaşandığı ocakta, TKİ’nin de işçi sayısının azaltılması yönünde bir talebinin olduğu öğrenildi.

DURMAZ: KRİZ SEBEBİYLE İŞTEN ÇIKARTMALAR VE ÜCRET KESİNTİLERİ BAŞLADI

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, kriz sebebiyle işten çıkarılan ve ücretlerini alamayan çalışanlar hakkında yazılı bir soru önergesi verdi.

Raflara yansıyan zamlardan sonra, şimdi de kriz sebebiyle işten çıkartmalar ve ücret kesintilerinin başladığını ifade eden Durmaz, birçok işyerinin çalışanlarının ücretlerini ödemediğini, bazılarının eksik ödediğini ve işten çıkartmalar yoluna gidildiğini belirtti.

‘İŞTEN ÇIKARMALAR VE MAAŞ KESİNTİLERİ SEBEBİYLE GEÇİNME ZORLUĞU ÇEKEN EMEKÇİLER İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİNİZ NEDİR?’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önerge veren Durmaz, “Ekonomik kriz sebebiyle işten çıkarılan işçilerin sayısı kaçtır? İşten çıkarmaların gerçekleştiği kuruluş yâda şirketler hangileridir? İşten çıkarmalar konusunda bir denetleme yapılmış mıdır? Ekonomik kriz sebep gösterilerek maaş alamayan çalışan sayısı kaçtır? Maaşları ödeyemeyen şirket sayısı kaçtır? Bu şirketler yâda kuruluşlar hangileridir? Krizin faturası emeğiyle geçinen işçilere mi çıkartılacaktır? İşten çıkarmalar ve maaş kesintileri sebebiyle geçinme zorluğu çeken emekçiler için çözüm öneriniz nedir? Kriz sebep gösterilerek yapılan bu uygulamalar konusunda bir denetleme- dengeleme mekanizması oluşturmayı düşünüyor musunuz?”sorularını yöneletti.