Fotoğraf: Emrah Gürel

T. Maden-İşçileri Sendikası ile Soma Kömürleri A.Ş.’nin 18 Nisan 2016 tarihinde “iş akitleri işverence fesh edilen 2704 sendika üyesi işçinin işçilik alacaklarının ödenmesi ve şartlar ve protokole uyulmaması” konusu nedeniyle tekrar protokol imzalandığı ortaya çıktı. Protokole göre 13 taksitte ödeme yapılacak.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in Bilgi Edinme Yasası Uyarınca yaptığı başvuruya Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan gelen yanıt,  11 Haziran 2015 tarihli Protokol’ün, Soma A.Ş. ile Türkiye Maden İşçileri Sendikası arasında imzalanan 18 Nisan 2016 tarihli Protokol ile revize edildiği belirtildi.

PROTOKOL İMZALANDI

Protokolde, şirketin ödeme aczine düşmesi göz önünde bulundurularak, ödeme son tarihi değiştirilmeden, önceki protokolün revize edilmesinin uygun görüldüğü belirtildi.

REVİZE ÖDEME TABLOSUNA GÖRE 13 TAKSİTTE ÖDENECEK

Revize ödeme tablosuna göre; ödemeler Ağustos 2016’da başlayıp Ağustos 2017’de bitecek ve toplam 29 milyon 189 bin 818 TL ödenecek.

CHP’Lİ ÖZEL BAŞVURDU

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in bilgi edinme talebine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan gelen yanıtta,  Soma A.Ş.nin ödeme yükümlülüğünde olan ve işçilere ödenmesi gereken protokolde belirtilen taksitlerin zamanında Soma A.Ş. tarafından işçilere ödenmemesi üzerine, Şirket hissedarı Alp Gürkan’a ait olan ve üzerinde başkaca bir işlemden dolayı Kurumun haczi bulunan taşınmazı 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre satıldığı belirtilerek şöyle denildi:

“Her ne kadar işçi taksitleri, akdedilen protokole uygun olarak Soma A.Ş. tarafından ödenmemiş ise de, Kurumumuzun girişimleri ve işlemleri sayesinde Soma işçilerinin mağduriyetinin bir nebze önlenmesini teminen, 4 Haziran 2015 tarihinde (önceki bilgi edinme cevabımızda belirtilmiştir) ve 14 Mart 2016 tarihinde (11.06.2015 tarihli Protokolün Ekim, Kasım, Aralık 2015 ile Ocak 2016 taksitlerini kapsayacak şekilde) Kurumumuz tarafından Soma işçilerine ödeme yapılmıştır.

İşçilerin tazminat taksitlerinin zamanında ödenmemesinin sebebi Soma A.Ş.nin edimlerini yerine getirmemesinden kaynaklanmaktadır.”

Yanıtta,  11 Haziran 2015 tarihli Protokol’ün, Soma A.Ş. ile Türkiye Maden İşçileri Sendikası arasında imzalanan 18  Nisan 2016 tarihli Protokol ile revize edildiği ve Kuruma ibraz edildiği belirtildi.

“BU, TAM BİR İŞÇİYİ SATMA ANLAŞMASI”

Konuya ilişkin açıklama yapan Özel, şöyle dedi:

“Bu, tam bir işçiyi satma anlaşması. Rezillikte ikinci perde bu anlaşma. Biz bu filmi bir kere gördük, yine aynı film. Yine para ödenmeyecek.

Mart 2016’da 24 taksit alacağından 4 taksidi daha ödendi. Bu konuda TMSF ile yeniden yazıştık. Bilgi Edinme Kanunu’na göre yeniden istedik. Bu talebimize de kısa bir süre önce yanıt geldi. Sendika ile Soma A.Ş. arasında yeni bir protokol imzalandığı ortaya çıkıyor. Bu kez alacakların 13 taksite bölündüğü anlaşılıyor.

Burada yapılan iş TMSF’nin işverenin malını satmasını engellemeye yönelik. İşveren TMSF’ye hiçbir protokol yollamasa, TMSF, işverenin malını satacak ve işçiye ödeyecek. Sendika ikinci kez aynı numarayı çekiyor ve bu yüzden TMSF yine ödeme yapmayacak.

Bu, tam bir işçiyi satma anlaşması.” (ANKA)