Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te yaşanan ve 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği katliamın ardından açılan ceza davasının 22’inci duruşması, 19 Haziran Salı günü saat 09.00’da Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Bu duruşmadan karar çıkabileceğini belirten avukatlar, tüm duyarlı kamuoyunu desteğe çağırıyor.

Davanın başından beri takipçisi olan Çağdaş Hukukçular Derneği, yazılı açıklama yaparak, herkesi madenci yakınlarının yanında olmaya çağırdı. Açıklamada özetle şöyle denildi:

“Dört yıl önce Soma’da 301 maden işçisinin ölmesine, 162 kişinin yaralanmasına sebep olan bir katliama tanıklık ettik. O günden beri dinmeyen ve duruşma salonunda duyduğumuz feryatlarla her an daha fazla öfkeye dönüşen kararlılıkla takip ettiğimiz yargılamanın artık sonuna geldik. Katliamın ilk gününde duyduğumuz acı ve sahiplenme hissini, asla unutmayacağımıza dair verdiğimiz sözleri bir kez daha anımsayarak, bu kez KARAR DURUŞMASINDA acılı ailelerinin yanında olalım. Bu dava elbette bir son olmayacak, ancak bu kölelik düzenine karşı yürüttüğümüz mücadelede önemli bir adım olacaktır. Herkesi Soma’ya, yitirdiklerimize ve kendi geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz. Herkesi 19 Haziran Salı günü saat 09.00’da görülecek davaya sahip çıkmaya çağırıyoruz!”

MANİSA BAROSUNDAN ÇAĞRI

Manisa Baro Başkanı Ali Arslan da önceki gün bir açıklama yaparak davaya katılım çağrısında bulundu. Arslan, “Bizler bayramın sevincini yaşarken, bazı aileler ne yazık ki bayramı üzüntüyle geçiriyor. Soma’da 301 madenci arkadaşımızı kaybetmiştik, 4’üncü yılı doldurduk, 5’inci yılına girdik. Fakat ceza davası hâlâ devam ediyor. Bu facianın meydana gelmesine sebep olan sanıklar, ne yazık ki hâlâ layık oldukları cezaları almadılar.”

‘ADALETLİ BİR KARAR BEKLİYORUZ’

Akhisar’da 19 Haziran’da devam edecek olan davada artık sona gelindiğini belirten Arslan şöyle devam etti:

“Olağanüstü gelişmeler ve değişiklikler olmazsa bu duruşmalarda sanıklar savunmalarını yaptıktan sonra mahkeme heyetinin karar vermesi gerekiyor. Biz 4 yıldan fazla bir süredir mahkemenin bu facianın meydana gelmesine sebep olan sanıkları cezalandırmasını bekliyoruz. Aileler de bunu bekliyor. Bu cezalandırmalarla ailelerin acısı sona ermeyecek. Ama hiç değilse ‘bu faciaya sebep olanlar cezalandırıldı’ diyebilecekler. Üzüntüleri bir nebze hafiflemiş olacak. Biz önümüzdeki salı günü yapılacak duruşmaya tüm ilgilileri davet ediyoruz. Mahkemeden en kısa zamanda adaletli bir karar bekliyoruz.”

DAVANIN GEÇMİŞİ

Katliamın ardından başlatılan adli süreçte, Soma Kömürleri İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik’in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Katliamın yıldönümüne 2 ay kala, 2 Mart 2015’te iddianame, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede tutuklu 8 kişi için ‘olası kastla öldürme’ suçundan 301 kez 20-25 yıl, ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ suçundan 162 kez 2-6 yıl hapis cezası istendi. Tutuksuz 38 şüpheli için de ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma’ suçundan 2-15 yıl hapis cezası talep edildi.

Geçen yıl 25 Aralık’taki duruşmada tutuklu sanıklardan maden mühendisleri Hilmi Kazık ile Yasin Kurnaz ve Mehmet Ali Günay Çelik tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Son bilirkişi raporundaki suçlamalar dolayısıyla Alp Gürkan, Hayri Kebapçılar, Mustafa Yiğit, Murat Bodur ve Haluk Sevinç hakkında da ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek’ten 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. İki dava birleştirildi.

TUTUKLU SANIKLAR

51 sanıklı davada halen tutuklu yargılanan 5 sanığın isimleri şöyle: Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri AŞ Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, İşletme Müdürü Akın Çelik, maden mühendisi Ertan Ersoy.