Pazar, Nisan 21, 2024

Sokak röportajında Erdoğan’ı eleştiren yurttaşa anında gözaltı

Sokak röportajında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirip, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğini söyleyen Mehmet Şah Karataş olay yerindeki polisler tarafından oracıkta gözaltına alındı.

7 Mart akşamı İstanbul Şirinevler Meydanı’nda ‘Kendine Muhabir’ isimli YouTube kanalının sokak röportajına denk gelen Karataş, kendisine mikrofon uzatılınca görüşlerini savundu.

BirGün’ün haberine göre Erdoğan’ı eleştiren Karataş, İmamoğlu’nu desteklediğini ve ona oy vereceğini söyledi. Ancak oracıkta röportajı izleyen kalabalığın içerisinde bulunan sivil polisler tarafından gözaltına alınarak karakola götürüldü.

‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçunu işlediği iddiasıyla gözaltı işlemi yapılan Karataş, ifadesinde polislerin parasını çaldığını ve darbedildiğini de belirterek yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Şirinevler Meydanı’nda sokak röportajı yapılıyordu. Herkes ekonomiye ve siyasete dair görüşlerini aktarıyordu. O sırada elinde mikrofon olan kişi ‘Siz de konuşmak ister misiniz?’ diye sordu. Ben de olur dedim. Ekonominin kötü olduğunu ve geçinemediğimizi belirtip eleştirimi yaptım. Daha sonra ‘Yerel seçimde oyunuzu kime vereceksiniz?’ diye sordular. Ben de CHP’ye üyeyim ve CHP’nin adayı olan Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğim dedim. İmamoğlu’nu sevdiğimi ve ona güvendiğimi beyan ettim. Bir önceki vaatlerinin hepsini yerine getirdiğini söyledim ve konuşmam bitti. 

’20 bin TL’mi aldılar’

*Konuşmam bittikten sonra 4-5 kişi koluma girerek ‘Sen bir gel şuraya’ diyerek beni çekiştirdiler ve kalabalığın içerisinden çıkardılar. Siz kimsiniz? Polis misiniz? Üzerinizde üniforma da yok, polisseniz kimliğinizi gösterin dedim. Şahıslar ‘Kim olduğumuzu boşver, biz sana göstereceğiz kim olduğumuzu’ dedi. Üst araması yaparken cüzdanımın içerisindeki 20 bin TL’yi aldılar ve cep telefonuma zarar verdiler. Daha sonra beni zorla araca götürdüler ve araçta darbettiler. ‘Bahçelievler AK Parti’nin kalesi. Burada Erdoğan’ı eleştirip İmamoğlu’nu övemezsin. Git Bakırköy’de röportaj yap. Bir daha seni Bahçelievler’de görmeyelim’ dediler. Daha sonra beni polis merkezine getirdiler. Ben kesinlikle Cumhurbaşkanımıza hakarette bulunmadım. Polisler sana gıcık olduk, seni o yüzden alıyoruz dedi. Paranla meyhaneye gidip içeceğiz dediler. Polislerden şikâyetçiyim.”

‘CHP’nin ilçe başkanlığı dinlemedi ve umursamadı’

Karataş, serbest bırakıldıktan sonra başına gelenleri anlatmak için üyesi olduğu CHP’nin Bahçelievler İlçe Başkanlığı’na gitti. Hukuki desteğe ihtiyacı olduğunu ve ifadesinde de anlattığı olayların başına geldiğini söyledi. Ancak Karataş’ın iddiasına göre Bahçelievler İlçe Başkanlığı’nda kendisi ‘dinlenmedi ve umursanmadı.’

Kendine Muhabir kanalının sahibi Hasan Köksoy ise Karataş’ın Erdoğan’a hakaret etmediğini, sadece eleştiride bulunduğunu söyledi. Polislerin sert bir tutum sergilediğini hatta polislerin bu tavrı karşısında şaşkına uğradıklarını anlatan Köksoy, Karataş karakola götürülürken “Bizi de götürün” dediklerini ancak polisin kabul etmediğini ifade etti

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER