Silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden eski Ülkü Ocakları başkanı Sinan Ateş cinayetinin iddianamesinde cinayet sebebi yer almadı. Telefon mesajlarıyla cinayet organizasyonuna işaret eden bilirkişi raporu da göz ardı edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, cinayete ilişkin soruşturmayı iki yıl dört ay sonra 29 Nisan'da tamamlamıştı.

İddianamede 22 kişiye ‘tasarlayarak öldürme’ suçu yöneltilmişti.

Şüphelinin, Olcay Kılavuz'un evinden çıkması iddianamede yer almadı

T24'ten Asuman Karaca'nın haberine göre iddianamede, şüphelilerden eski Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş ile 'Gülsuyu Çetesi' lideri Doğukan Çep 'azmettirici' gösterilmesine karşın, cinayeti azmettirme gerekçelerine yer verilmedi.

İddianamede, soruşturmanın en önemli delillerinden, telefon mesajlarıyla cinayet organizasyonuna işaret eden bilirkişi raporundan neredeyse hiç bahsedilmedi.

Tolgahan Demirbaş’ın, eski MHP milletvekili Olcay Kılavuz’un evinde yakalanmasından bahsedilmeyen 145 sayfalık iddianamenin 103 sayfası şüpheli beyanlarından oluşuyor.

İddianamenin yaklaşık 35 sayfalık bölümünde şüphelilerin hts/baz bilgileri ile cinayet anı ve sonrasına ilişkin görüntülerin bilgilerine yer verildi.

Yalnızca yedi sayfada delillerin değerlendirildiği iddianameye göre cinayetin sebebi de yok.

Ne olmuştu?

30 Aralık 2022’de Ankara’nın Çankaya ilçesinde motosikletli iki kişinin silahlı saldırısına uğrayan Sinan Ateş hayatını kaybetmişti.

Motosikleti Vedat Balkaya’nın kullandığı, cinayeti de Eray Özyağcı’nın işlediği tespit edilmişti.

Özgür Özel: Cemevlerini yasal ibadethane, Alevileri eşit yurttaş yapana kadar mücadele edeceğiz Özgür Özel: Cemevlerini yasal ibadethane, Alevileri eşit yurttaş yapana kadar mücadele edeceğiz

DW Türkçe’nin aktardığına göre soruşturmada eski Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ın yanı sıra Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ın özel kalem müdürü ve yardımcısı Emre Yüksel, MHP’li avukat Serdar Öktem gibi kritik şüpheliler tutuklandı. Bu arada Yıldırım ve Ülkü Ocakları Ankara Ülkü Ocakları Başkanı Ömer Şanlı hakkında da yurt dışına çıkış yasağı konmuştu.

Öte yandan MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Ufuk Köktürk, iki özel harekat polisi, cinayeti organize etmekle suçlanan Doğukan Çep de tutuklananlar arasında.

Olay tarihinde nöbetçi olduğu için cinayet soruşturmasına bakan savcı Ayhan Ay, eski Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ı gözaltına aldırmak istemesi üzerine izne çıkarılmıştı. Demirbaş, dönemin MHP milletvekili Olcay Kılavuz’un evinde saklanırken gözaltına alınmıştı.

Editör: Altan Sancar