Eski Ülkü Ocakları başkanı Sinan Ateş cinayetinin faillerinden eski Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ın, ifadesini alan savcı Ayhan Ay'ı tehdit ettiği görüntüler ortaya çıktı.
B Yüzü'nün yayınladığı görüntülerde, Demirbaş, soruşturmayı derinleştirirken görevden alınan savcılar Durdu Özer ve Durmuş Ali Kaya’yı hatırlatarak SEGBİS üzerinden ifadesini alan savcı Ayhan Ay'a şu sözlerle gözdağı veriyor: "Bu olay siyasi mecraya çekilmek isteniyor. Lütfen buna alet olmayın, bu günaha ortak olmayın sayın savcım. Durdu Özer nerede, Durmuş Ali (Kaya) nerede? Onlarla aynı safta durmayın. Onların tehdit siyaseti hesaplaşmadır. Siz onlarla işbirliği içinde olmayın." Savcı Ay ise şu yanıtı veriyor: "Tavsiyelerini kendine sakla. Ben siyasetle alakası olan bir savcı değilim. İspat edilirse de istifa ederim. Yorum yapmak yerine benim söylediklerime cevap ver."

SEGBİS sorgusu, Ahmet Altun'un başsavcı vekili olarak dosyaya baktığı dönemde yapıldı.

İspanya dördüncü kez şampiyon oldu İspanya dördüncü kez şampiyon oldu

https://twitter.com/BYuzuTV/status/1801613533844480324

Ne olmuştu?

Sinan Ateş cinayeti soruşturmasını ilk olarak, o sırada nöbetçi olan Ankara Cumhuriyet Savcısı Ayhan Ay başlatmıştı.

Eski Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş'ın gözaltına alınması talimatı vermesi ve bazı şüphelileri tutuklatması üzerine Ayhan Ay izne çıkarılmış, yerine Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Durdu Özer ve Cumhuriyet Savcısı Durmuş Ali Özcan görevlendirilmişti. Ay da üçüncü savcı olarak görünürde dosyada yer almıştı.

Temmuz 2023'te adli tatile girilmesi gerekçesiyle dosya, izne çıkan Durdu Özer ve diğer savcılardan alınarak Başsavcı Vekili Ahmet Altun'a devredilmişti. Adli tatilin sona ermesinin ardından Eylül 2023'te soruşturma tamamen Durdu Özer'den alınmıştı. Soruşturma dosyası yeniden savcı Ayhan Ay'a verilirken Ahmet Altun da koordinatör başsavcı vekili sıfatını sürdürdü.

Özer'e 'tenzili rütbe', Kaya'ya 'sürgün'

Hakimler Savcılar Kurulu’nun (HSK) dün yayınladığı kararnameyle, Sinan Ateş cinayetine ilişkin soruşturmayı yürütürken görevden alınan Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Durdu Özer, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığı’na atanarak ‘bölge savcısı’ oldu. Yine Sinan Ateş cinayetinin sanıkların Emre Yüksel’in firari olduğu dönemde, soruşturma dosyasına bakan ve PolitikYol’un ortaya çıkardığı Ülkü Ocakları Genel Merkezi‘nin teknik takibe alınmasını talep eden ve daha sonra soruşturmadan alındığı ortaya çıkan savcı Durmuş Ali Kaya da Diyarbakır Çınar Savcılığı’na atandı.
Editör: Ece Piroğlu