Ankara’da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Sinan Ateş davasının ilk duruşması beşinci gününde Sincan Cezaevi’nde devam etti.  

Sekiz sanığın savunmasını yaptığı davanın ilk iki duruşmasında cinayetin tetikçisi Eray Özyağcı, azmettirici Doğukan Çep ve keşifçi Suat Kurt, olayın 'alacak-verecek' yüzünden yaşandığını iddia ederek, Ülkü Ocakları ve MHP'ye yönelik suçlamaların önüne geçmeye çalışmıştı.

‘Azmettirici’ sıfatıyla kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme ve yayma suçlamasıyla yargılanan Ülkü Ocakları Genel Merkez Yöneticisi Tolgahan Demirbaş ise suçlamaları reddederken basını hedef almıştı. 

Dördüncü duruşmada Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş, Ateş'in kendisine "İzzet Ulvi Yönter ve Semih Yalçın beni öldürtmek için Olcay Kılavuz’a ve Ahmet Yiğit Yıldırım’a talimat vermiş. Kiralık katil arıyorlarmış" dediğini söylemişti.

Beşinci gün

Bugünkü oturumda tanıklar dinlendi. 

Mahkeme ara kararını açıkladı. 

Mahkeme heyeti, eksik bilgi ve belgelerin savcılıktan istenmesine karar verdi.

MHP'li Serdar Öktem'in HTS kaydı alınması talebi ise reddedildi.

Tolgahan Demirbaş'ın Olcay Kılavuz'un evinde gözaltına alınmasının dosyaya girmesi talebi reddedildi. Adli rapor ve keşiflerin artması yönünde talep de reddedildi.

MHP'den Osman Kavala’yı ziyaret edeceğini duyuran Tuğrul Türkeş'e 'vazgeç' çağrısı MHP'den Osman Kavala’yı ziyaret edeceğini duyuran Tuğrul Türkeş'e 'vazgeç' çağrısı

Tutuklu 10 sanığa tahliye

Mehmet Yüce, Erdem Karadeniz, Osman Bayraktar, Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Aytaç Ataç, Caner Günay, Umut Ersoy, Alper Atay tahliye edildi.

Savcı esas hakkında mütaalasını 19 Temmuz’da verecek .

Editör: Haber Merkezi