Perşembe, Nisan 18, 2024

Şiddet uygulayan erkek, sığınağın peşine düştü

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun raporunda 116 şiddet faili erkeğin acil yardım hattını arayarak kadınların kaldıkları sığınaklarının adresini öğrenmeye çalıştığına dikkat çekildi.

TKDF, Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı 2023 Yıllık Veri ve Analiz Raporu’nu yayımladı. Rapora göre, yardım hattına bir yılda toplam 5 bin 76 çağrı geldi. Ayrıca 116 şiddet faili erkeğin de acil yardım hattını arayarak kadınların sığınaklarının adresini öğrenmeye çalıştığı ortaya çıktı.

TKDF Başkanı Güllü, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, adres öğrenmeye çalışan şiddet faillerinin son üç yıldır arttığının altını çizerek “Erkekler, evdeki şiddetten kurtulmaya çalışarak yasal mevzuatlardan yararlanan kadını gözü kara bir şekilde sığınağa giderek aynı şiddeti uygulamaya ya da nerede olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Şiddetini devam ettirmeye çalışan bir erkeklikle karşı karşıyayız” dedi. Devletin acilen önleyici bir politikayı yaşama geçirmesi gerektiğini vurgulayan Güllü, “Çünkü İstanbul Sözleşmesi’yle bu önleyici politikalardan uzaklaştık. Fail için yapacağın örnek bir ceza sistemin yok. Dolayısıyla da politikada eline kesici ya da ateşli silah alan kişinin beyninde şimşekler çakmalı. Ancak bunu düşündürecek herhangi bir sistemimiz yok” diye konuştu.

‘KAOS DÖNEMİ’

Güllü şöyle devam etti:

“İstanbul Sözleşmesi’nden ve yapılabilecek önleyici bütün politikalardan geri adım attığınızda sizin karşınıza sığınakta kaldığınız yeri takip ederek öğrenmeye çalışan bir zihniyetle karşılaşırsınız. Bu felaket bir sürece gidiyor. Bu ay uzi ile öldürülenler, katledilenler onu öldürüp kendini öldürenler kendi yaşamından vazgeçerken başkasının yaşam haklarına müdahale edenlerle geçti. Bu üç hafta ciddi bir kaos dönemi yaşandı.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER