Pazar, Mayıs 19, 2024

Seyahat genelgesi: Şehirler arası yolculuklarda izin belgesi zorunluluğu kaldırıldı, biletleme HES koduyla yapılacak

İçişleri Bakanlığı 15 ile yönelik seyahat kısıtlamasının 1 Haziran itibarıyla sona ermesinin ardından toplu ulaşım araçlarıyla yapılacak şehirlerarası seyahatlerde izin belgesi alma zorunluluğunu kaldırdı ve biletmelerin Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra yapılacağını açıkladı.

AA’nın aktardığına göre, sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 18 yaş altı çocuklar, velileriyle şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabilecek. Genelgeyle, şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde, seyahat izin belgesi alma zorunluluğu yürürlükten kaldırıldı.

Büyükşehir statüsündeki 14 il ve Zonguldak’taki şehir giriş-çıkış kısıtlaması, 31 Mayıs pazar günü saat 00:00’da sonlandırılacak. Uçak, tren, otobüs gibi araçlarla yapılacak seyahatlerde, mobil Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra biletlemeler yapılacak.

65 yaş ve üzerindekilerin Seyahat İzin Belgesi almaları, gidecekleri illerden en az bir ay boyunca dönmeme şartıyla tek yönlü seyahat uygulaması sürecek.

İçişleri Bakanlığı’ndan restoran, kafe ve parklarla ilgili genelge

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER