İmamoğlu hazine onayı bekleyen otobüs alımını hatırlattı: İmzalayın, işimize bakalım İmamoğlu hazine onayı bekleyen otobüs alımını hatırlattı: İmzalayın, işimize bakalım

İzmir Selçuk-Kuşadası kara yolu Pamucak mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın kontrol altına alındı.

İhbar üzerine İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı dört uçak, beş helikopter, 18 arazöz, beş su ikmal aracı ve beş dozer sevk edildi.

Yangının saat 17.12'de çıktığı ve ilk müdahalenin 17.20'de gerçekleştirildiği bildirildi. Yangın nedeniyle Arvalya mevkisinde, Selçuk-Kuşadası kara yolu araç trafiğine kapatıldı. Müdahale sonrası, ulaşım kontrollü sağlanmaya başladı.

Evler, oteller ve barınak boşaltıldı

Rüzgarın da etkisiyle Kuşadası yönüne ilerleyen yangın nedeniyle Bayraklıdede Mahallesi'nde bulunan 2 otel ve evler ile Pamucak bölgesindeki bir otel tahliye edildi. Burada konaklayanların, çevredeki diğer otellere yönlendirildiği öğrenildi.

Ayrıca Selçuk Belediyesine ait hayvan barınağı boşaltıldı. Buradaki hayvanlar, İzmir Büyükşehir Belediyesinin barınaklarına gönderildi.

Sengel: Destek olabilecek herkesi acil bekliyoruz

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritlioğlu Sengel de sosyal medya hesabından desteğe çağırdı: “Acil… Arvalya Mevkii Kuşadası Yolu üzerinde büyük bir yangın var. Destek olabilecek herkesi acil bekliyoruz…” 

İzmir Valisi Süleyman Elban, Selçuk'ta yangın kriz merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün kentte sabahtan itibaren irili ufaklı 17 yangın çıktığını, bunun beşinin küçük, 12'sinin ise büyük olduğunu söyledi.

Yangınların ikisi dışında diğerlerinin kontrol altına alındığını belirten Elban, şunları dedi: "Menderes'te 2 farklı yangınımız vardı, birisi Şaşal bölgesinde birisi de Çamönü köyünde. Şaşal bölgesindeki de kontrol altına alındı. Çamönü köyündeki yangınımız henüz kontrol altına alınmamakla birlikte yangının şiddetinde ciddi bir azalma var.

Pamucak ve Menderes'te Allah'a şükür can kaybımız ya da yaralımız bulunmuyor. Menderes'te yerleşim yeri dışında bulunan evde birer oda ya da bir eklenti bölümünde hafif bir yangın oldu. Orman dışında büyük bir zararımız olmadı. Burada da yine çok şükür yerleşim yerlerine ciddi bir tehdit gözükmüyor. Yangın biliyorsunuz Selçuk-Kuşadası sınırında başladı. Daha sonra yangın Kuşadası tarafına sirayet etti. Ancak biraz önce bölge müdürümüz ve diğer ekiple havadan yangını takip ettik. Özellikle Kuşadası ve diğer bölgelerde yangının enerjisi düşmüş durumda. Kontrol altına alınmadı ancak başladığı saatlerdeki yoğun bir yangın şiddeti de yok."

Selçuk'taki yangının küçük bir tarlanın olduğu bölgeden çıktığını hatırlatan Vali Elban, şu an için bir gözaltı olmadığını ancak jandarmanın konuyu detaylıca araştırdığını sözlerine ekledi.

‘En yakın sürede durumu kontrol almak için çalışıyoruz’

Bölgedeki yangına müdahale devam ederken Selçuk Belediyesi’nden de son duruma dair bir açıklama yapıldı. Belediyenin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Bölgemizde çıkan yangının söndürülmesi için herkes canla başla elinden geleni yapıyor. Havadan ve karadan müdahaleler devam ediyor. Belediye başkanımız, Kaymakamımız, Valimiz ve olay yerine gelen Tarım ve Orman Bakanımız İbrahim Yumaklı gerekli koordinasyonu sağlamaktadır. Ayrıca tüm İzmir ilçe belediye başkanlarımız bölgemize desteğe geldiler. En yakın sürede durumu kontrol almak için çalışıyoruz.” denildi.  

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı 30 Haziran sabahı İzmir'de çıkan üç yangının da kontrol altına alındığını söyledi.

Editör: Haber Merkezi