HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları, yeniden tutuklama talep eden Ankara Cumhuriyet Başsavcısı ve tutuklama kararı veren hakim ile ilgili suç duyurusunda bulunuyor.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yeniden tutuklanması kararına dair avukatları, Diyarbakır Barosu Adli Yardım Hizmet Binası’ndan basın toplantısı düzenledi.

Avukatlar, Demirtaş’ın hangi saik ve yöntemlerle yeniden tutuklandığına ilişkin bilgiler paylaştı. Belgeleri Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Kahraman açıkladı. Kahraman, Demirtaş ve Yüksekdağ’ın tutuklandıkları dosyada şüpheli olmadıklarını belirtti.

Demirtaş hakkında yeniden tutuklama talep eden Ankara Cumhuriyet Başsavcısı ve tutuklama kararı veren hakim ile ilgili suç duyurusunda bulunulacağı da belirtildi.

Selahattin Demirtaş’ın avukatları adına Kahraman’ın yaptığı açıklamada, Demirtaş’ın 3 yıldır “siyasi rehine” olarak Edirne F Tipi Kapalı Cezaevinde tutulduğunu söyledi. Kahraman, Eş Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın tutuklanma şekli ve gerekçeleriyle, bugüne kadarki yargılanma süreçleri ve son yargının aldığı son tutumun “siyasi rehine” algısını pekiştirdiğini ifade etti.