Salı, Mayıs 28, 2024

Şehir Plancısı Gökce: 81 ilde sosyal konut ihtiyacı artıyor

Şehir Plancısı Dr. Buğra Gökce, Türkiye’de konut ihtiyacının arttığına dikkat çekerek, “Türkiye’ye çok ağır bir konut krizi yaşatan uygulamalarla konut krizi çözülemez. Yeni uygulamalar ve yeni bir zihniyet lazım” dedi. Gökce, yabancılara satılan konut miktarındaki artışa da dikkat çekti.

Gökce, sosyal medya hesabından Türkiye’de yabancılara konut satışı ve pahalılıkla birlikte artan konut krizine dair açıklamalarda bulundu.

Ocak – Mart döneminde Türkiye’de 279 bin 604 konut satıldığını aktaran Gökçe, “Bir önceki yıl aynı döneme göre konut satışları yüzde 1,3 düştü. Mart ayında ipotekli satışlar 2023 yılına göre yüzde 49 azaldı” ifadelerini kullandı.

12 yılda yabancılara 386 bin konut satıldı

Gökce, Ocak – Mart döneminde yabancılar 5 bin 685 konut satın aldığı bilgisini paylaştı. Mayıs 2012’den 2024 yılı Mart sonuna kadar Türkiye’de yabancılara satılan konut sayısı 386 bin 297’e ulaştı.

En fazla konut alan Ruslar

Gökce’nin paylaştığı verilere göre, Ocak – Mart döneminde Rus vatandaşları 1.361 konut satın alırken, İran vatandaşları 590, Ukrayna vatandaşları 361 konut satın aldı.

”81 ilde sosyal konut ihtiyacı artıyor” diyen Gökce, şu açıklamaları yaptı:

Endeksa verilerine göre, Türkiye genelinde Mart ayı itibarıyla konut satış fiyatları yüzde 57 arttı. Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 25 bin 111 TL, ortalama konut fiyatı 3 milyon 264 bin 430 TL.

Konut satışları düşüş gösterse de konut talebi devam ediyor. Vatandaşlarımız yeterli geliri olmadığı veya kredi bedeli yüksek olduğu için konut almakta zorlanıyor.

Konut hakkı Anayasa’da yerini alan temel bir haktır. Bu hakkın korunması ve vatandaşlarımızın konut erişiminin güvence altına alınması için tüm Türkiye’de çeşitli tiplerde sosyal konut üretilmesi ihtiyacı devam ediyor

Sosyal konutların yanı sıra özellikle öğrencilerin nitelikli ve yurt ihtiyacı da devam ediyor.

Bu şartlarda yabancılara konut satışı uygulamasının da durdurulması ve konut piyasası denge bulana kadar yabancılara konut satışının askıya alınması temel bir ihtiyaç.

Son söz: Türkiye’ye çok ağır bir konut krizi yaşatan uygulamalarla konut krizi çözülemez. Yeni uygulamalar ve yeni bir zihniyet lazım!”

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER