Perşembe, Şubat 9, 2023

Sedat Peker’in SPK iddialarına ilişkin soruşturma başlatıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Sedat Peker’in rüşvet iddialarında geçen Marka Yatırım Holding şirketinin sahibi Mine Tozlu Sineren’in iddiaları ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) suç duyurusunun ardından soruşturma başlattığını duyurdu.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Tüm taraflarla ilgili araştırma yapılması için gerekli talimatlar verilmiştir” denildi.

Başsavcılık, iddiaların doğru olduğunu öne süren Marka Yatırım Holding şirketinin sahibi Mine Tozlu Sineren’in açıklamaları ve suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldığını duyurdu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “Bir ulusal tv kanalında yer alan iddialara yönelik olarak SPK başkanlığı tarafından verilen ihbar dilekçesi üzerine maddi gerçeğin tüm yönleriyle ortaya çıkarılması amacıyla soruşturmaya başlanılmış olup TV kanalında bilgi paylaşan M.T.S dahil olmak üzere tüm taraflarla ilgili araştırma yapılması için gerekli talimatlar verilmiştir” denildi.

PEKER’İN İDDİALARI

Suç örgütü liderliğinden hakkında arama kararı çıkartılan Sedat Peker, ‘Deli Çavuş’ adlı rüşvet ağı iddiasında bulunmuş, iddiada adı geçen isimler arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanı Serkan Taranoğlu ve AK Partili milletvekil Zehra Taşkesenlioğlu ve Marka Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mine Tozlu Sineren de yer almıştı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun, kendisine bir sorun nedeniyle başvuran Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’i, AK Partili Zehra Taşkesenlioğlu’na yönlendirdiğini öne süren Peker, Zehra Taşkesenlioğlu’nun da Mine Tozlu’yu Way Out adlı bir finansal danışmanlık şirketine yönlendirdiğini söylemişti. Burada danışmanlık adı altında 12 milyon TL ‘rüşvet’ istediğini öne süren Peker, iddiasıyla beraber danışmanlık sözleşmesine dair belgeyi de paylaşmıştı. Mine Tozlu Sineren’in ödemeyi reddettiğini belirten Peker, daha sonra Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun, Mine Tozlu Sineren’e ulaşarak söz konusu danışmanlık şirketinde bir araya geldiklerini belirtmişti.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Taranoğlu’nun, Mine Tozlu Sineren ve eşinden 200 bin lira istediğini söyleyen Peker, “Eski SPK başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun arkasındaki güç, kardeşi Erzurum Milletvekili olan Zehra Taşkesenlioğlu değildir, onun arkasındaki güç eski Enerji Bakanımız Berat Albayrak’ın abisi Turkuaz Medyanın başındaki Serhat Albayrak’tır” iddiasında bulunmuştu.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
54,216TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER