Yıllardır kuvvetli büyüme ivmesine sahip online alışveriş devi Amazon, yüzlerce kişilik bir tenkisata gidiyor.

İşgücünü geçen yıla göre yüzde 65 artırarak 560 bin tam ve yarı zamanlı personele çıkaran Amazon’un elindeki kaynakları, hızla büyüyen departmanlarına yönlendirmek istediği için bu kararı aldığı ifade ediliyor.

Businnes HT’nin haberine göre, CNBC’ye konuşan bir Amazon yetkilisi, “Yıllık planlamalarımız kapsamında iş gücünde düzenlemelere gidiyoruz. Bazı bölümlerde işten çıkarmalar olacakken, bazı bölümlerde de agresif şekilde işe alımlar olacaktır. Bu durumdan olumsuz etkilenen çalışanlarımız için şirket içinde roller bulmaya çalışacağız” açıklamasını yaptı.

İşten çıkarmalar genellikle oyuncak, kitap, süpermarket gibi perakende bölümleri için planlanırken, Amazon Web Servisleri, dijital eğlence, Alexa ve bulut teknolojisi gibi alanlarda daha fazla işe alım gerçekleşecek.

Haziran 2017’de Haziran’ın gıda perakendecisi Whole Foods’u 13,7 milyar dolara satın alması şirketin satışlarını patlattı.

Geçen yıl 178 milyar dolar satış açıklayan Amazon, bu satışlardan 3 milyar dolarlık kâr etti. Bugüne kadarki çeyreklik satış rekorunu son çeyrekte kıran teknoloji devi, yılın son üç ayında satışlarını yüzde 38 artırarak 60,5 milyar dolara çıkardı.