Pazartesi, Nisan 22, 2024

Saruhanlı’da CHP adayı Saadet’ten de seçime giremeyecek

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde listeyi zamanında teslim etmediği için seçime giremeyen ve bu yüzden Saadet Partisi’yle anlaşan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) başvurusu AK Parti’nin itirazıyla ilçe seçim kurulu tarafından reddedildi.

CHP adayı ve mevcut belediye başkanı Zeki Bilgin’in adaylık başvurusu ve meclis üyeliği listesi, sekiz dakika geç teslim edildiği için ilçe seçim kurulu tarafından kabul edilmemişti.

İlçe seçim kuruluna başvuran Saadet Partisi adayı Sezai Zeytinli istifa ederken, yerine CHP‘nin mevcut Saruhanlı Belediye Başkanı ve adayı Zeki Bilgin aday gösterilmişti.

Bilgin’in adaylığınaysa AKP itiraz etti. Bugün toplanan ilçe seçim kurulu itirazı haklı bulup Zeki Bilgin’in Saadet çatısı altından da seçime giremeyeceğine karar verdi.

‘Aday olamayacağı Yüksek Seçim Kurulu kararlarıyla benimsendi’

Kararda şunlar dendi: “Cumhuriyet Halk Partisi tarafından süresinden sonra verilen belediye başkan adayının Zeki Bilgin olduğu, daha sonra aynı kişinin Saadet Partisi Saruhanlı belediye başkan adayının istifası nedeniyle Saadet Partisi belediye başkan adayı olarak bildirildiği tespit edilmiştir.

Bu durumda her ne kadar adı geçen, ön seçim yapılmadan aday gösterilmiş ise de aday başvuru gün ve saat saatinden sonra başka bir siyasi partiden aday olamayacağı Yüksek Seçim Kurulu kararlarıyla benimsendiğinden itirazın kabulünün gerektiği değerlendirilmiştir.

Yapılan inceleme ve değerlendirmede itirazın kabulüne daha önce Cumhuriyet Halk Partisi Saruhanlı belediye başkan adayı olarak bildirilen Zeki Bilgin’in, Saadet Partisi’nden belediye başkan adayı olamayacağına karar verilmiştir.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER