ABD’nin New York kentinde Çarşamba günü hakkındaki davanın ilk duruşması yapılan Rıza Sarraf’ın ünlü avukatı Benjamin Brafman, dava sürecinde mahkemeyle "sıkı" bir pazarlığa gireceğinin ilk sinyallerini verdi. Amerika’nın Sesi’ne (VOA) konuşan Brafman, “Sarraf hakkında açılan davadaki iddiaların kendi açımızdan savunulabilir bir durumda olduğuna inanıyoruz” dedi ve mahkemenin “makul” bir kefalet bedeli talebi ile geleceği umudunu dile getirdi. 

ABD’nin en iyi ceza avukatlarından biri ve ünlülerin avukatı olarak tanınan Benjamin Brafman, davanın ilk duruşmasından sonra VOA’ya mahkeme sürecini değerlendirdi ve mahkemeden beklentilerini dile getirdi. 

Avukat Brafman, “Sarraf hakkında açılan davadaki iddiaların kendi açımızdan savunulabilir bir durumda olduğuna inanıyoruz. Ayrıca Rıza Sarraf’ın en sonunda New York’ta olmasından da mutluluk duyuyoruz çünkü onu bu süren davada burada savunabileceğiz” dedi. 

Kefalet karşılığında serbest bırakılıp tutuksuz olarak yargılanması konusunda da ise Brafman, “Bir taraftan kefalet talebimizle ilgili duruşmaya hazırlanıyoruz. Ümit ettiğimiz şey ise, mahkemenin Rıza Sarraf’ın serbest bırakılıp tutuksuz yargılanması için makul bir kefalet bedeli talep etmesi,” diye konuştu. 

Bu arada,  duruşmayı izleyen New York Barosu avukatı Cahit Akbulut da, VOA’ya verdiği demeçte Sarraf’ın on gün içerisinde yapılması beklenen kefalet duruşmasıyla ilgili avukatlarının hakim karşısına bir kaç ayrı seçenekten oluşan bir kefalet paketiyle çıkmaya hazırlandıklarını söyledi. 

Akbulut, “Sarraf’ın avukatları kefaletle serbest bırakılması için bir paket hazırlayacaklar. Hazırladıkları bu paketle mahkemenin karşısına yeniden kefaletle serbest bırakılması için talepte bulunacaklar” dedikten sonra şöyle devam etti: 

"Niçin müvekkilimizi içeride tutuyorsunuz? Biz size gerekli garantileri verelim serbest bırakın’ diyecekler. ‘Ne teminat istiyorsunuz biz size vermeye hazırız’ diyecekler. ‘Paraysa para’ diyecekler ama burada paranın bir faktör olacağını sanmıyorum. Maddi durumundan dolayı onu karşılayacaklarını düşünürler.” 

Amerikan adalet sistemi için en önemli noktanın Sarraf’ın kaçmaması ve ABD’nin sınırları içerisinde kalması olduğunu belirten Akbulut, “Sarraf için avukatların hakime sunacağı paketin içerisinde değişik seçenekler de olabileceğine işaret etti. Akbulut şunları söyledi: 

“Bu dava sürecinde bir ev hapsi olabilir. Sarraf, Manhattan’da bir evde veya başka bir yerde bir elektronik pranga aracılığıyla kontrol edilerek serbest kalabilir. Bu tamamen hakimin kararı çerçevesinde ama şu ana kadar gördüklerimle ilgili davanın seyri ve mahkemenin havasına göre böyle bir karar alınabilir diye düşünüyorum. Tabi bunu konuşmak için çok erken önemli olan avukatların hakime kefalet paketinde ne sunacakları. Belki de önceden bir konuşmaları bile olmuştur. Aynı gün başvuruyla birlikte kefalet duruşması yapılacak. Hakim kefalet talebine ‘evet’ veya ‘hayır’ diyecek. Bu kefalet duruşmasında Rıza Sarraf da hazır bulunacak.”

(ANKA)