Gezi Direnişi sırasında elindeki sapanıyla sembol haline gelen Emine Cansever tutuklandı.

İstanbul’da ‘Berk Ercan’ isimli bir tanığın verdiği ifade üzerine başlayan operasyonda 9 gün önce 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında bulunan Halkın Hukuk Bürosu, Umut Hukuk Bürosu avukatları ve Gezi Direnişi eylemlerinde polislere karşı elindeki sapanıyla direnişe geçen Emine Cansever adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilen 11 kişiden 10’nun 9’uncu Sulh Ceza Hakimliği’nde verdikleri ifadenin ardından ”Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanmalarına karar verildi.

Jinnews’in haberine göre, Emine Cansever de tutuklanan 11 kişi arasında yer alıyor. Dikkat çeken bir diğer iddia ise, Emekli-Sen üyesi olan Emine Cansever’in “Emekliler Meclisi” adında bir örgüt kurduğu ve yönettiği iddiasıydı. Emekli-Sen’in yasal bir sendika olarak ele alınmadığı görüldü. Hakkında tutuklanma kararı verilen Emine Cansever’in avukatı ise Emine Cansever’in sağlık sorunlarına dikkat çekerek, cezaevi koşullarında kalamayacağını söylüyor.

İddialara göre Berk Ercan isimli kişinin verdiği ifadeler nedeniyle yalnızca İstanbul değil, Kars, Hatay ve İzmir’den de gözaltılar gerçekleşti. Haklarında somut bir delil bulunmuyor olmasına rağmen, Berk Ercan isimli kişinin tanıklık ettiği ve isimlerini verdiği çok sayıda kişi gözaltında tutuluyor.

Dün gece mahkemeye çıkarılanların isimleri şöyle: Emine Cansever, Onur Bilgiç, Ezgi Dilan Balcı, Cihan Keşkek, Ali İhsan Kaya, Öznur Çetin, Okan Özer, Meltem Özer, Şevket Avcı, İsmail Cengiz Mumcu, Naim Feyzullah Eminoğlu tutuklandı. Meltem Özer adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.