İstanbul'da 28 Ocak 2024'te, Pazar ayini sırasında Sarıyer'deki Santa Maria İtalyan Kilisesine düzenledikleri silahlı saldırı sonucunda Tuncer Cihan isimli yurttaşın ölümüne sebep olan IŞİD'li teröristlerden Tacikistan uyruklu A.K. ve Rusya uyruklu D.T. ile onlarla bağlantılı oldukları değerlendirilen toplam 42 şüpheli hakkındaki soruşturma tamamlandı.

349.5 yıla kadar hapisleri istendi

Cumhuriyet’ten Fahrettin Öztürk’ün haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında aralarında saldırganlardan A.K. ve D.T.'nin de bulunduğu 31'i tutuklu 42 şüphelinin, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Silahlı terör örgütüne üye olma", "Tasarlayarak kasten öldürme" ve "tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs" suçlarından 7.5 yıl ile 349.5 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezalarıyle cezalandırılmaları talep edildi. 

Gelecek Partili Selim Temurci Erdoğan ile görüştü Gelecek Partili Selim Temurci Erdoğan ile görüştü

İddianame, başsavcılık tarafından onaylandıktan sonra İstanbul ağır ceza mahkemesine gönderilecek. Ağır ceza mahkemesi iddianameyi kabul ettiği takdirde şüpheliler önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Editör: Haber Merkezi