Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Haziran’da bir önceki aya göre yüzde 3,7 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Haziran’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,9 gerilerken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla yüzde 3,7 azaldı. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerin medyanına göre, sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 0.3 düşmesi bekleniyordu.

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi Haziran’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,6 düşüş gösterdi. Bu dönemde 96,9 olarak hesaplanan endeks, geçen yıl Haziran’da 107,2 seviyesinde bulunuyordu.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Haziran’da madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,8, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,5 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,6 azaldı.

Haziran’da madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,4 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,3 azaldı.