Güney Kore’nin güçlü aile şirketlerinden biri olan Samsung'da dört yıl önceye kadar çalışanların sendikayla temsil edilmesine izin verilmiyordu.

Samsung, son dönemde rekor mali tablolar açıklasa da çalışanların zam talebine karşılık vermedi. Teknoloji devi tarihinde ilk kez grev eylemiyle karşı karşıya.

Joe Biden Covid oldu Joe Biden Covid oldu

Ulusal Samsung Elektronik Sendikası (NSEU), daha iyi ücret ve yan haklar için başlattığı üç günlük genel grevin son gününde yaklaşık 30 bin üyesine süresiz grev çağrısı yaptı.

BBC'nin aktardığına göre sendika, yönetimin talepleri konusunda görüşme yapma niyetinde olmadığını göstermesinin ardından bu kararı aldıklarını söyledi.

Güney Kore'deki Samsung Electronics çalışanlarının neredeyse dörtte birini temsil eden NSEU, eylemlerinin üretimi aksattığını söyledi.

Ancak Samsung bu iddiayı reddetti: "Samsung Electronics üretim hatlarında hiçbir aksama yaşanmamasını sağlayacak. Şirket sendikayla iyi niyetli müzakerelere girmeyi taahhüt ediyor." 

Sendika ise süresiz grev ilan ettiğini duyurdu: "Şirketin ilk genel grevden sonra bile diyaloga girme niyeti olmadığını, bu nedenle 10 Temmuz'dan itibaren süresiz olarak ikinci bir genel grev ilan ettik."

Yılın ikinci yarısında geçen yılın 15 katı kar

Sendika liderleri şirketin işletme kârından sermaye maliyeti düşülerek yapılan prim hesaplamalarının adaletsiz olduğunu savunuyor.

Samsung 5 Temmuz'da yaptığı açıklamada, yılın ikinci yarısındaki kârının (Nisan-Haziran ayları arası) geçen yılınkinin 15 katı olduğunu belirtmişti.

Editör: Haber Merkezi