Salı, Mayıs 21, 2024

Salman Rüşdi: Bir gözümü kaybetmek beni her gün üzüyor

Konuştuğu bir konferans sırasında sahnede bıçaklanan ve bir gözünü kaybeden ünlü yazar Salman Rüşdi, ‘gözünü kaybetmenin verdiği acıyı her gün hissettiğini’ söyledi

Booker Ödüllü yazar Salman Rüşdi, yaklaşık iki yıl önce ABD’nin New York eyaletindeki bir eğitim enstitüsünde bir konferans sırasında sahnede bıçaklanmıştı.

Rüşdi, olayla ilgili korkunç detayları BBC’yle paylaştı. Yazar, gözünün ‘rafadan yumurta gibi’ yanağından sarktığını ve gözünü kaybetmenin üzüntüsünü her gün çektiğini anlattı.

Saldırı anını hatırladığını ve öleceğini düşündüğünü söyleyen Rüşdi, “Neyse ki yanılmışım” diyerek hayatta kalmayı başardığını ifade etti.

Saldırı sırasında 27 saniye boyunca boynundan ve karnından toplam 12 bıçak darbesi alan Rüşdi, saldırganın ‘merdivenlerden koşarak’ geldiğini ve kendisine ‘çılgınca bıçak darbeleri savurduğunu’ aktardı. Ağır yaralı olarak helikopterle hastaneye kaldırılan Rüşdi, altı hafta süren bir tedavi sürecinden sonra iyileştiğini fakat sağ gözündeki görüşünü tamamen kaybettiğini söyledi.

Rüşdi, 1988 yılında yayımlanan ve tartışmalara neden olan ‘Şeytan Ayetleri’ kitabı nedeniyle uzun yıllar tehdit altında yaşamıştı.

Rüşdi, yaşadığı bu zor deneyimi ‘Knife: Meditations After an Attempted Murder (Bıçak: Bir Cinayet Girişimi Üzerine Düşünceler)’ adli yeni kitabında anlatıyor.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER